Barvy na zdi do dětského pokoje

Barvy do dětského pokoje

Pestrost děti milují, a čím více barev, tím lépe se v pokoji cítí. Tak proč jim to nedopřát? Do dětského pokoje můžeme zvolit výrazné a inspirativní barvy, které zahřejí a dodají na pocitu veselosti. A pokud Vám stěny přijdou stále fádní, můžeme použít nejrůznější originální samolepky, které se momentálně líbí Vašim dětem a oživit tak celou místnost.

Vlivy barevných odstínů

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv barevnou variaci, nenechávejte se unášet jen moderní dobou. Nejdůležitější je spokojenost našich dětí a proto by jsme měli podle jejich přání vybírat. A to nejen barvy, ale i nábytek. Hned od narození lze zjistit, jak na ně každá barva působí. Poznáte to nejlépe tak, že sledujete barevnost hraček, které jsou pro ně lákavé nebo naopak jim způsobují rozladění a projevuje se jejich temperament. 

Rozdíl v malování pokoje pro:

  • Miminka
  • Batolata
  • Předškoláky
  • Dospívající

Dále pak pozor při výběru barev pro chlapce a děvčata. Samozřejmě se nevylučuje, aby dívka měla takzvaně klučičí barvu a naopak. Na každého působí barvy jinak, takže pro někoho může být veselou barvou žlutá, velmi jemnou a příjemně hravou barvou červeno-fialová. Kdo touží po přírodě, může vybrat odstíny žlutozelené. Mnoho lidí naladí do nového dne modrá, která je elegantní a svěží. V kombinaci se zelenou má uklidňující účinky, zatímco samostatná zelená napomáhá vyrovnanosti.

Moderní trendy

Trendy propagují do světa použítí pastelových a světlých barev. Prostor ale výrazně oživíme, pokud natřeme část stěny úplně jinou barvou, mnohem sytější. Za pomoci dvou barev změníme atmosféru celého pokoje a přestane pro nás být tak fádní. Všechny děti nechtějí mít stejné barvy, každé se chce nějak odlišovat. Proto by jsme měli myslet na názor a chtíč našeho dítěte a probrat s ním, co je pro něj hezké a příjemné.

Zde jsou další články o vhodných barvách, který se hodí do ložnice nebo do obývacího pokoje.

Výběr barvy a orientace pokoje

Výrobci barev nabízejí širokou škálu barev a barevných odstínů. Vždy je to spojeno se vzorníkem, obsahující malé ukázky jednotlivých barev. Nicméně tyto malé ukázky výrazně zkreslují reálnou barvu na velké ploše. Velká plocha najednou odkrývá nedostatky, která se pak složitěji napravují, pokud se Vám po natření nebudou líbit. Vznikají mnohem tmavší a sytější odstíny, než jste původně chtěli. 

Každý pokoj je orientován na nějakou světovou stranu, proto by jsme měli podle toho vybírat i barvy. V dětském pokoji s okny, která jsou orientovaná na jihozápad, bude určitě v letních měsících plno slunce a pořádné horko. Do takových pokojíčků se poté nevybírají barvy, které ještě více přinášení pocit tepla. Velmi teplé odstíny se výborně hodí do pokojů, které pokrývá slunce od severu. 

S ohledem na zdraví

V dnešní době přibývá počet lidí s alergií, proto při výběru barvy hrají důležitou roli její vlastnosti. Na každém kroku na nás číhají nebezpečné toxické zplodiny a bohužel jsou i součástí vzduchu kolem nás. Proto by jsme měli zvýšit pozornost při vybírání barvy a hledat ty, které mají neutralizační vlastnosti a přispívají aktivně k ochraně zdraví nás i našeho dítěte. Velkou výhodu jsou nátěrové hmoty plnící i ekologickou funkci.

Originalita do každého pokoje

Originality, experimenty a využití nejrůznějších materiálů. To je to, co naše nejmladší potěší. Každý dětský pokoj můžeme vyzdobit různými obrázky, které namalujeme přímo na zeď nebo hezké tapety. Mezi velice oblíbené malůvky pro nejmenší ratolesti patří zajisté pohádkové bytosti. V minulosti zahrnovala malba pouze puntíky, proužky, kostičky nebo ryze dívčí a klučičí témata. V dnešní době se zdobí i exotickými zvířaty, piráty i s pořádnou lodí, stromy s ovocem a jiné.

Barvy do dětského pokoje

Barvy a barevné kombinace s obrázky

Jak na malované obrázky?

  • Nejjednoduší cestou je malovat za pomoci papírových šablon
  • Poněkud složitější, ale schůdnou cestou je za pomoci promítače (pozor na svůj stín)

Obrázky můžeme tvořit s univerzální nátěrovou hmotou Balakryl UNI. Tato barva neohrožuje naše děti díky potravinářskému atestu a má dokonalou přilnavost. Pro děti, které touží po hvězdné obloze, nebo svítících prvcích, existuje i možnost využít luminiscenčních barev.

Jak na samolepky?

Dětské pokoje dostanou skvělý nádech, když použijeme bordury nebo samo-lepící folie. Výrobci dodávají obrázky, které můžeme libovolně kombinovat a vzniknou nám tak zcela originální obrazce. A navíc si je dokonale přizpůsobíme do místnosti. Na trhu je nepřeberné množství a lze je zakoupit v každém specializovaném obchodě, i na internetu nebo v papírnictví.

Malování a zdobení dětského pokoje je zábavou pro rodiče i děti. Skloubí se představy o vkusu, představách i dětské fantazii.

Kateřina Radová