Čeká nás rekonstrukce koupelny

Čeká nás rekonstrukce koupelny

Je čas na novou koupelnu? Přinášíme Vám skvělý návod, na co si dát pozor. Seznam všeho, co budeme potřebovat, aby rekonstrukce koupelny postupovala podle představ. Ke zdařilé přestavbě je potřeba mít návrh, protože bez plánu mohou nastat problémy. Pojďme se nyní společně podívat na celý postup při rekonstrukci !

Koupelna je místo, kde se máme cítit spokojeně, protože v ní začíná každý nový den našeho života a dokonce i končí.

Rekonstrukce koupelny začíná

Jako první věc je potřeba mít rozmyšlené, jak má nová koupelna vypadat a co vše budeme opravovat. Dnešní doba nabízí široký sortiment stavebního materiálu určeného pro rekonstrukci. Různé barevné variace, velikosti dlažby a mnoho dalších doplňků. Vybírat můžeme na internetu nebo osobně v obchodních centrech, kde jsou specializované prodejny, a rádi nám pomohou s výběrem. Mnoho prodejen nabízí i plánování rekonstrukcí s 3D návrhem, který můžeme hned mít před očima.

Co budeme potřebovat

Obklady

Na trhu je k dostání obrovská škála barevných kombinací, ale i tvarů a velikostí. Vždy vybíráme tak, aby jsme se v koupelně cítili dobře. Můžeme mít decentní obklady, ale i extravagantní.

Spojovací materiál

  • penetrace
  • lepidlo
  • spárovací hmota a stěrka

Pomůcky

K rekonstrukci koupelny potřebujeme správnou a funkční řezačku na obklady. Rozbíjet dlaždice, tím, co dům dal, není moc praktické, protože vznikne mnoho odpadu a bude nás to stát více peněz. Nezadaří se vždy tak, jak by jsme si přestavovali. Také se velmi hodí různé velikosti vodováh, malá i velká. Jako nezbytnou součástí pro realizaci je kreslící tužka, která nám pomůže dokonale zaměřit správné místo a rovnou linii.

Doplňky

  • barvy, které se nám líbí
  • nábytek, který se bude hodit do koupelny
  • dekorace, která nám zpříjemní pobyt v koupelně
  • vhodné osvětlení

Jdeme bourat

Už máme rozmyšleno, jak by měla koupelna vypadat, takže se můžeme pustit do samotné realizace. Začneme tedy s bouráním staré koupelny a zařídíme si odvoz vzniklé sutě. Dalším krokem rekonstrukce koupelny je nakoupení a přivezení stavebního materiálu. Než jej budeme používat, je dobré ho uložit na místo, kde bude při ruce, ale přitom nebude překážet. Aby nedošlo k nechtěnému úrazu, odpojíme si plyn, vodu a hlavně elektřinu. S nákupem sprchové koutu nebo vany, počkejte až po dokončení stavebních prací.

Upravujeme, penetrujeme a zaměřujeme

Velmi důležitým krokem je připravení podkladu, ať na podlahové topení, samotný beton nebo jinou podlahu. Dokonale zajistíme odstranění všech nerovností i nečistot. Na připravený povrch naneseme penetraci, díky které snížíme savost. Za předpokladu, že máme v plánu využít různé obklady a dlažbu. Další krokem je vyměření obložení. Na pomoc si vezmeme delší vodováhu, díky které uvidíme křivost či rovnost připravených ploch. Použijeme také vodící čáru umístěnou nejlépe ve výši našich očí.

Čeká nás rekonstrukce koupelny

Postupy na rekonstrukci koupelny

Práce s lepidlem

Pod každou dlaždice je nutné dát lepidlo, které je určené přímo pro obklady. Lepidlo netřeme na zeď a potom na každou dlaždici. Dáváme si pozor na velikost vrstvy, kterou nanášíme. Lepší je natírat menší dávky, hrozí totiž zatvrdnutí lepidla. S lepidlem pracujeme vždy podle přiloženého návodu, každá dlaždice potřebuje rozetřít lepidlo po celé výšce i šířce. Na natřenou zeď přiložíme dlaždice s lepidlem a pevněji přitiskneme. K dokonalému zarovnání využijeme vodováhy.

Spáry a spárovací hmota

Dokončili jsme obklady, teď musíme počkat jeden den a můžeme se pustit do spárování prostoru mezi dlaždicemi. Nejprve si pořádně vyčistíme všechny spáry a začneme se spárovat. Spárujeme pomocí speciální stěrky, které zabrání nechtěnému poškrábání obkladu.  

Vymalování

Každý prostor, který nebudeme obkládat je potřeba řádně vymalovat. Nejčastěji se do koupelny používá bílá barva, ale pokud chceme ladit s dlaždicemi, vybíráme co nejpodobnější odstín.

Doplňky

V koupelně začínáme svůj den a také končíme, proto by měla být zařízena pohodlně a prakticky. Moderní trendy vyžadují perfektní sladění doplňků s nábytkem a velmi často používají skleněné předměty. Ale není potřeba jít s dobou, vše si zařiďte tak, jak vám vyhovuje. Přeplácané koupelna nebudí dobrý dojem.

Kateřina Radová