Dokonalý nábytek do koupelny

Dokonalý nábytek do koupelny

Prostor koupelny je místo, kde je potřeba mít přímo určený dokonalý nábytek do koupelny. Tento nábytek je vystaven extrémním podmínkám a každý den je ve styku s párou či vodou. Společně se nyní podíváme na to, jak nakoupit nábytek do koupelny, aby vám dlouho sloužil.

Nábytek v koupelně je důležitý pro úschovu potřebných věcí, které potřebujete pro péči o své tělo. Většinou se jedná o ručníky, sprchové gely, mýdla, zubní kartáčky s pastou, popřípadě koupací pláště či župany. Mezi nejčastěji používaný nábytek patří umyvadlová či zrcadlová skříň, vana nebo sprchový kout a toaleta. Chystáte-li se rekonstuovat svou koupelnu, můžete se inspirovat zde.

Nábytek do koupelny, ale z čeho?

Nábytek do koupelny musí splňovat určité podmínky. Před samotným nákupem si zjistěte, z jakého materiálu je vyrobený vámi vybraný kus. Některé skříňky, poličky a jiné, nepotřebují speciální péči, a bohatě stačí nečistoty setřít vlhkým hadříkem. Avšak jsou i materiály, na které je potřeba použít konkrétních prostředků. Nábytek do koupelny se vyrábí nejvíce z přírodního dřeva, dýhy nebo MDF desek. Všechny tyto materiály lze povrchově upravit takovým způsobem, aby vydrželi mnoho let.

Jak upravený povrh

Na nejoblíbenější materiál, kterým je exotické dřevo se používá:

 • Lak
 • Vosk
 • Olej

Dalším oblíbeným materiálem je tuzemské dřevo. To však vyžaduje mnohem větší povrchovou úpravu. V obchodě se tedy zajímejte na množství pevného laku nebo mořidla.

Masivní dřevo, dýha, MDF desky, lamino:

 • Speciálními laky
 • Vosky
 • Lazury

Pokud chcete, aby vám nábytek do koupelny dlouho vydržel, dejte si pozor i na ošetření povrchu v úložném prostoru. Je to nezbytnou součástí. Tento článek vám pomůže s celkovým zařízením nové koupelny.

Velikost nábytku

I když jsou k dostání různé varianty a velikosti nábytku. Dejte si záležet na jeho výběru. Modní trendy by neměly ovlivňovat to, jaký nábytek musíte mít. Do své koupelny si pořiďte takový, který se vám tam bez problémů vleze a přitom budete mít dostatek prostoru pro pohyb.

Mnoho výrobců dnes vyrábí hubené skříňky, ale jsou schopni vyrobit jakýkoliv i na přání zákazníka, takzvaně na míru.

V prvních příčkách oblíbenosti vedou jednoduché tvary.

Dokonalý nábytek do koupelny

Nábytek do koupelny

Zrcadlové skříňky

Na trhu jsou k dostání nejrůznější zrcadlové skříňky. Pokud by jste chtěli mít osvětlenou skříň, není problém. Do těchto skříněk se instalují elektrické zásuvky s LED osvětlením. Je to výborné řešení, pokud nechcete ve tmě používat hlavní světlo.

Nábytek do koupelny a UV záření

Velký pozor si dávejte při výběru nábytku, pokud vám do koupelny svítí slunce. U nekvalitního bílého nábytku vlivem UV záření hrozí postupné zežloutnutí nebo škaredé skvrny. Každý výrobce nábytku musí poskytnou informace o svém výrobku a jeho odolnosti proti tomuto záření.

Hrany, lepené spoje a kování

Mezi nejnáchylnější části nábytku na vlhkost jsou jeho spoje a hrany. Voda a vlhkost pronikají dovnitř a způsobují rozklížení materiálu a jeho bobtnání. Proto je nutné, aby všechny spoje byly lemovány ABS hranami. Vypadají téměř jako plastové pásky. Mohou být také ohraničeny hliníkovým plechem nebo nerezem.

Kování je potřeba být vyrobeno z kvalitního materiálu. Také je nutné, aby bylo ošetřeno proti korozi. Použitý materiál i jeho sílu musí výrobce uvést. Mezi vhodné kování patří panty s tlumiči. Ty hodně pomáhají od skřípnutí prstů.

Umístění a ukotvení

Velký vliv má na životnost nábytku do koupelny správné ukotvení. Zabráníte tak zbytečnému prosakování vlhkosti a navíc se vám bude lépe uklízet celý prostor koupelny.

Příklady ukotvení:

 • Sokly
 • Stojící nožičky
 • Zavěšený nábytek

Chcete mít v koupelně pořádek?

Koupelna by měla být místem pořádku a hygieny. A i když se zdá, že je to velký problém, můžete vyzkoušet pár rad:

 • Na kosmetiku si pořiďte prodyšné nádoby či boxy
  • Ratanové nebo proutěné zásobníky a zásuvky, ve kterých se nebudou tvořit plísně

Velmi důležité je častý úklid všech krémů a gelů, které mění konzistenci či barvu. To stejné platí i pro prázdné láhve. S úhledným pořádkem v každém případě pomáhají organizéry. Vhodná podlaha, například z dlaždic nebo obkladů, dělá také divy.

Související články pro koupelny:

Kateřina Radová