Efektivní rady na zápach v bytě

Efektivní rady na zápach v bytě

Nic se nevyrovná příjemné vůni, která nás přivítá, když přijdeme z práce domů. Společně se podíváme, jak efektivně postupovat, pokud ucítíme zápach v bytě.

V článku jsme pro vás připravili užitečné rady a tipy, které dostanou zápach z bytu pryč a navíc jej krásně provoní.

Zápach v bytě, ocet a nábytek

Na zápach v bytě se hodí použít i ocet. Stane se vaším pomocníkem při pravidelném úklidu. Dokonce si dokáže poradit i se zápachem od spálenin v kuchyni. Na dokonalé čištění vystačí jemný octový roztok, se kterým je možné čistit i koženou sedačku, který smrdí od cigaret. Na kožené věci hned po octu aplikujte nějaké impregnační krém. Octový roztok je dobrý také na čištění mikrovlnky.

Jedlá soda a lednička

Smrdí vám koberec nebo lednička? Vyzkoušejte na to jedlou sodu. Do ledničky se nachystá malý talíře s vysypanou sodou a nechá působit. Na koberec nebo sedačku aplikujte také malé množství jedlé sody a po nějaké době vysajte. Odborníci však radí, aby jste tento postup vyzkoušeli nejprve na menší ploše a až po výsledku naneste na textilní plochy.

Zápach v bytě a lapače

V dnešní době seženete na trhu spreje i plastové boxy. Obojí je naplněné bambusovou drtí. Počítejte však s tím, že spreje s vůní nemusí být účinné, záleží však na tom, jak moc velký zápach v bytě máte, a co jej způsobuje. K dostání jsou v každé drogerii a nestojí moc peněz. Lapače vzduchu jsou dobrou volnou, je dobré však počítat s tím, že nemusí dokázat zázraky.

Efektivní rady na zápach v bytě

Tipy a rady na zápach v bytě

Dobré kroky k odstranění zápachu

Káva

 • Káva je výjimečná surovina, jejíž zrna dokonale pohlcují veškeré pachy v bytě. Použití zrn je velmi jednoduché, stačí umístit do kávového filtru nebo jen do nějakého látkového pytlíku. Každý pytlík je pak možné rozmístit po celém bytě, navíc jej můžete dát i do skříní nebo botníků. Rozemletá káva je hojně využívaná ve starých domech k pohlcení vlhkého zápachu.

Žárovka

 • Pokud jste vyzkoušeli hodně rad a stále ve svém bytě cítíte zápach, nejvíce z cigaret, zaměřte se na žárovky. Každá žárovka přitahuje cigaretový kouř a při každém rozsvícení jej opětovně rozvíjí do všech místností. Můžete tedy žárovku kompletně vyměnit, nebo po kuřácké návštěvě umývat všechny světla.

Limetka

 • Aby se vám provoněl celý byt, můžete využít slupky citrusů, které jsou všeobecně nejvhodnější a dokonale pohlcují pachy.
 • Citrusové odřezky se používají i na zápach v osobních automobilech. Slupky můžete hezky nakrájet a v misce rozmístit po pokoji.

Chemie

 • Ne vždy se podaří zlikvidovat zápach přírodní cestou.
 • To co jde, vyperte nebo nechejte vyčistit v profesionální firmě. K úklidu se hodí mít i parní čistič nebo vysavač na mokré vysávání.

Vůně a osvěžovače vzduchu

 • Pokud chcete mít v bytě každý den svěží vůni, pořiďte si osvěžovače vzduchu. Na výběr máte z mnoho variant, mezi které patří i osvěžovače se senzorem pohybu, nebo dávkování v pravidelných intervalech. Do koupelen se hodí elektrické osvěžovače, ať už do zásuvky nebo na baterie.

Větrání patří k odstranění zápachu

Ačkolliv se moderní osvěžovače vzduchu hodí do každého bytu nebo domu, je důležité i pořádné větrání. Osvěžovače můžete rozmístit kdekoliv po bytě, například v předsíni hned u vstupu do bytu, na toaletách, ale i do obývacího pokoje.

Větrání je samozřejmě důležité, nejlépe se vyvětrá oknem, které je otevřené úplně. Při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci, počítejte i s oknem na toaletách. Navíc vám pomůže od tvorby nechtěných plísní a dodá příjemný čerstvý vzduch.

Zápach v bytě a zvířata

Pro každou návstěvu je nepříjemné ucítít hned při vstupu, že v bytě je domácí zvíře. Každý majitel  s tím bojuje a bohužel dům se zvířaty, nebude nikdy naprosto dokonalý a voňavý. Zvířata mají své pachové stopy a změnit to nejde.

Pachové stopy a úklid

Naprosto nejdůležitější je dodržovat pravidelný úklid celého bytu či domu.

Například:

 • U koček výměna kočkolitu
 • Křečci, morčata, jiní hlodavci i třeba plazi – výměna podestýlky
 • Odstranění starého krmení
 • Od psů a koček:
  • údržba podlahové krytiny od loužiček a jiných nehod
 • Také časté praní pelíšků

K čištění se používají prostředky jako jsou třeba:

 • Jedlá soda
 • Octová voda
 • Přípravky obsahující chlór nebo bez něj
 • Nemusíte se chlóru bát, musíte však dodržet návod k použití a pak se stane dobrým pomocníkem

Kateřina Radová