Interiérové dveře do vašeho domu

Interiérové dveře do vašeho domu

Pečlivě vybírat nové interiérové dveře se opravdu vyplatí. Taková investice je na několik let a proto se nenechte unést pouze pohledovou stránkou dveří. Společně se podíváme na jednoduché kroky, které vám pomohou v rozhodování.

Interiérové dveře – podle čeho vybírat

  • dle místností
  • dle typu otevírání
  • dle materiálu
  • dle zárubní
  • dle kování
  • dle obchodu, kde se dají interiérové dveře pořídit

Podle místností

Každá místnost vyžaduje speciální dveře, které nám dopřejí náležitý klid nebo budou odolné vůči poškození. Vybírejte tedy nové dveře podle charakteru jednotlivých místností. Na trhu lze sehnat dveře se zvukovou izolací, větší mechanickou odolností, protipožární dveře nebo dokonce dveře s klimatickou úpravou.

Podle typu otevírání

Ve velkých či prostorných bytech můžete volit dveře otočné, naopak v menších bytových jednotkách se vyplatí mít dveře posuvné. Mnoho lidí si pořizuje dveře lamelové neboli harmonikové a kyvné. Všechny typy můžete s libostí kombinovat. Pozor si jen dejte při výběru dveří do ložnice, kdy by jste raději měli zvukovou izolaci, protože dobře těsní jen ty otočné.

Podle materiálu

Dveře jsou vyráběny z materiálu MDF nebo také ze smrkových rámečků. Poté je výplň tvořena z papírové voštiny nebo dřevotřískové desky (DTD). Celý povrch dveří se potáhne fólií, lakem nebo laminátem. Pro váš výběr je pak hlavním kritériem právě zvolený povrch. Mezi nejlepší a nejoblíbenější povrchy patří CLP laminát. Tento povrch se výborně hodí do domů či bytů, kde jsou malé děti nebo zvířata. Je velmi odolný a dokonce i proti vodě. Navíc jde možné jej sehnat ve 3D variantě, která dobře napodobuje strukturu dřeva.

Podle zárubní

Zárubně můžete nechat původní, ale jelikož nebudou zcela určitě už rovné, je možné je nově obložit. Máte na výběr zárubně vystupující ze zdi, z jedné strany lícujíc nebo skryté. Dveře bez zárubní jsou naprostou výjimkou a nejsou tak časté.

Interiérové dveře do vašeho domu

Výběr interiérových dveří

Podle kování

Kování u interiérových dveří rozlišujeme na rozetové a štítové. Jde o rozdíl ve spojitosti kliky a části pro klíč. V jednom případě jde o oddělené kování a to druhé je spojené. Celé kování je tvořeno závěsy(panty) a protiplechy ukryté v zárubni.

Podle obchodu

Všechny možné typy i velikosti dveří snadno najdete na internetu. Nejlepším řešením je však navštívit osobně nějakou prodejnu a potencionální dveře si prohlédnout. Budete mít na jedno místě velký výběr dekorů i odstínů pro povrch dveří, stejně tak i o pro povrch zárubní. Vybírat si totiž přes internet nebo z katalogu, s sebou většinou nese zklamání, protože v reálu pak mají dveře jinou barvu než na fotce. Odstíny dveří je dobré sladit s podlahou. Certifikovaní prodejci vám ochotně poradí. To stejné platí i o montování dveří na místo, kdy by jste měli nechat zaměření na odborníkovi.

Jak sladit interiérové dveře s celým interiérem

Jelikož se interiérové dveře staly nábytkem a ne součástí stavby, je možné je ladit s celkovým interiérem. Nejčastěji se ladí s podlahou. Jedná se buď o stejné tóny jako podlaha nebo alespoň stejný dekor. Například u dřevodekoru volíme podle orientace dřevních let. Na podélný motiv podlahy je zajímavé mít dekor dveří napříč. A u vysokých dveří vybrat dekor na výšku.

Mnoho lidí se rozhodne sladit svůj interiér s dveřmi úplně jinak než podle podlahy. Můžete si vybrat například z těchto pevných prvků:

  • Podle barvy na zdi
  • Podle schodiště
  • Podle tvaru a barvy oken
  • Podle barvy kuchyně – můžete podle celé linky nebo jen podle jednoho odstínu kontrastních dvířek

Pravé nebo levé dveře?

Strana dveří je velmi důležitá. V každém obchodě se vás na to budou ptát. Je dobré tedy vědět, jaké chcete. Pokud si nevíte rady, postačí vám jednoduchá pomoc. Postavte se tak, aby bylo křídlo dveří možné otevřít k vám a podívejte se na které straně jsou tedy panty.

Při výběru dveří, se vám bude hodit i článek o vchodových dvěřích nebo oknech.

Kateřina Radová