Jak dobře vybrat sádrokarton?

Jak dobře vybrat sádrokarton?

V dnešní době nabízí trh obrovské množství typů sádrokartonů. Každý výrobce se snaží své vyráběné desky zdokonalovat, a poskytují tak mnoho užitečných vlastností i to co bychom nečekali. Společně se nyní podíváme na to, jak vybrat ten pravý sádrokarton pro vaše potřeby.

Co je to sádrokarton?

Jedná se o termín, který se používá pro společnou metodu výstavby stěn a stropů uvnitř domů či bytů. Používají se k tomu panely z lisované sádrové hmoty do dvou silných kartonů papíru. To vše se následně vysuší v připravených sušárnách.

Některé desky jsou napuštěny silikonem a dají se využít v místnostech, kde je mnoho vody a vlhkosti. Výstavba stěn a stropů za pomoci sádrokartonů, patří v dnešní době mezi nejrychlejší a nejsnadnější řešení pro suché stavby. Za pomoci sádrokartonových desek jde velice rychle postavit příčky, zateplit či dokonce upravit jakýkoliv interiér.

Sádrokarton a praskání

Sádrokartonové příčky a podhledy mohou časem začít praskat a to z několika důvodů:

  • Nesprávné zatmelení výztužné pásky
  • Úplné vynechání výztužné pásky
  • Montování příček v novostavbách, kdy si celá konstrukce domu “sedá”
  • Montování příček v nevyhovujících podmínkách – například vlhkost

Instalace sádrokartonů je ve srovnání s jinými stavebními postupy jednodušší. Nicméně by se příprava neměla podcenit. Vybírejte jen zkušené řemeslníky, aby jste se co nejvíce vyhnuli nežádoucím prasklinám.

Článek o závadach, kterou mohou nastat na stavbě, najdete zde.

Jaké sádrokartony do koupelen?

Na trhu je mnoho různých typů sádrokartonových desek a každá se odlišuje nějakou barvou. Desky mohou mít odlišné vlastnosti:

  • Základní bílá – tyto desky se hodí místností v běžnou vlhkostí, například kanceláře a obytné pokoje
  • Zelené desky – sádrokartonové desky se používají do místností s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny a toalety. Tyto desky jsou navíc impregnované.

Odborníci doporučují v koupelnách instalovat zelené desky, které se použijí na všech vodorovných i svislých konstrukcích. Navíc na místech, kde je nejvíce vody, například sprchový kout, je potřeba nanést hydroizolační nátěr a do každého rohu dát izolační pásky.

Jak dobře vybrat sádrokarton?

Sádrokartonové desky a konstrukce

Nutnost použít protipožární sádrokarton?

V běžném bytovém prostoru není potřeba zařazovat do projektu příčky s vyšší požární odolností. Speciální sádrokarton má červenou barvy a používá se do podkroví na úprava šikmin štřechy. Pro požární ochranu je nutné využít i minerální tepelnou izolaci. Tato izolace optimálně vyplní prostor mezi krokvemi a trámy. Navíc je úplně nehořlavá.

Sádrokarton a bazén

Moderní doba přinesla i sádrokartonové desky, které jsou přizpůsobeny do větší vlhkosti. Desky jsou vyrobené ze sádry a skelné tkaniny. Označeny jsou šedou barvou. Výborně se hodí do prostorů wellness center i na stěny a stropy domácího bazénu.

Do extrémních prostorů s vlhkostí raději použijte speciální cementové desky, ty mají nejvyšší odolnost. Jedná se především o sauny, prádelny a místnosti s bazénem bez vzduchotechniky.

Jak je to s těžkým předmětem na stěně?

Moderní technologie a výroby sádrokartonových příček výrazně posílala. V minulosti se nedalo pověsit téměř nic, kromě obrázků. Dnešní příčky s přehledem udrží i skříňky u kuchyňské linky. Také nemají problém podržet záchod ani umyvadlo. Výrobci uvádějí, že jedna hmoždinka, které má předmět nést, unese až 65 kilogramů. Musí být však správně ukotvena.

Na trhu jsou i různé speciální desky, které jsou tvrdší, tužší a odolnější proti namáhání. Speciální desky se mohou použít i na vyztužení nosných stěn ( dřevostavby).

Nejlepším řešením a nejbezpečnějším je povolat na stavbu sádrokartonových příček odborníky.

Sádrokarton a hluk

Velkou výhodou sádrokartonových konstrukcí je nízká hmotnost. Příčky se staví takzvaně sendvičově, to znamená že jsou z několik vrstev desek. Ocelová konstrukce i minerální vlna, dokáží dokonale zabezpečit vzduchovou neprůzvučnost. Efekt zvukové izolace je závisí na objemové hmotnosti jednotlivé desky. Aby byla izolace co nejúčinnější, je potřeba mít vícevrstvé opláštění sádrokartonem a vyplnit konstrukci minerální vlnou.

Sádrokartonovou konstrukci můžete nainstalovat i před existující zděnou stěnu. Zde postačí ocelová konstrukce a dvě vrstvy desek.

Kateřina Radová