Jak na jednoduché montování oken

Jednoduché montování oken

Pokud stavíte nový dům nebo jen rekonstruujete, určitě řešíte i otázku pořízení nových oken. Při výběru správných oken je potřeba mít na paměti, že urychlené a nepromyšlené rozhodnutí, může výrazně ovlivnit vaše budoucí bydlení. Společně se nyní podíváme na jednoduchý postup, který nám ukáže jak na montování oken, a co předchází instalaci.

Montování oken krok za krokem

U nových oken musíte vybírat vhodnou velikost i materiál. Také je nutné vědět dopředu počet příček, jaký chcete rám a zasklení. Bohužel to nejsou jediné věci, které je potřeba řešit. Aby jste mohli pohodlně a kvalitně bydlet, je postup montování oken důležitou součástí.

I když se zdá, že montování oken není složité, obraťte se raději na specializované firmy. Montáž vyžaduje precizní provedení, díky svým vysokým nárokům. Odborníci dokáží provést jednotlivé kroky s naprostou přesností a do posledního detailu. Využitím firem docílíte rychlé a bezproblémové montáže.

Instalaci nových oken můžete rozdělit do čtyř kroků:

 • Příprava oken a otvorů
 • Usazení oken do otvoru
 • Ukotvení oken
 • Utěsnění a dokončovací práce

Okenní otvory a samotná okna

Nejdůležitější součástí příprav, jsou samotné okenní otvory. Pokud si je dobře připravíte, zaručeně budete mít rychleji provedou montáž nových oken. Připravit otvory znamená mít správně změřené velikosti jednotlivých oken a nachystat pravé úhly. Taktéž je nutné mít co nejdokonalejší povrch i ostění. Jedná se o vyčistění nejrůznějšího prachu a nečistot. Mezi důležité parametry také patří správně připravený pevnost celého otvoru i podkladu. Nezapomeňte ani na případnou vlhkost, a okenní otvor vybavte vhodnou izolací ještě před samotnou montáží oken.

Vámi vybraná okna dovezou pracovníci profesionální firmy, která by měla okna sama předpřipravit na montáž. To znamená, že si předvrtají otvory pro ukotvení. U předvrtání je potřeba dodržet požadovanou kvalitu i vzdálenost.

Jednoduché montování oken

Jak na montování oken?

Usazení oken

Pokud jste dobře připravili otvor, můžete se pustit do usazování oken. Mějte na paměti, že jde především o přenesení váhy okna do nosných částí otvorů. Je naprosto nezbytné, aby byla zajištěna vodorovnost okna v každém směru.

Krok za krokem:

 • dočasně můžete ukotvit okna
 • správně vypodložit do svislé i vodorovné polohy
 • následně pořádně a na stálo ukotvit

Ukotvení oken

Bez správného ukotvení oken riskujete vypadnutí okna a poškození dalšího vybavení. Proto je ukotvení důležité. Také se stále zvyšuje hmotnost samotných oken. Okna nelze jen tak usadit a pak naplnit otvory kolem polyuretanovou pěnou. Řádným a důkladným ukotvením nedovolíte, aby při neustálém zavírání či otvírání, nebo dokonce při větrnějším počasí, působily nemalé vlivy na stabilitu okna.

Kotvení se provádí:

 • kotvícími šrouby
 • ocelovými páskami
 • nebo zasazením do rámu ve tvaru U nebo L
 • vyplnění spár polyuretanovou pěnou

Dodržením těchto postupů zajistíte rovnoměrný přenos sil na nosné konstrukce a vyhnete se nepříjemným deformacím či ztrátám stability okenního rámu.

Utěsnění oken a finále

Jako poslední a také velmi důležitý krok je celkové utěsnění okna a konečné zapracování okenního otvoru. Jakmile odstraníte přebytečné zbytky polyuretanové pěny, můžete se připravit na finální zednické úpravy. Hlavní zednickou prací kolem oken je úprava zdiva a omítky. Dále pak utěsnění vnějších připojovacích spár okolo rámu. Tyto rámy okna zabraňují průniku vlhkosti z venku, a kondenzaci uvnitř spár.

Po důsledném utěsnění oken, přichází na řadu usazování parapetů. Opět je potřeba vyčistit všechny otvory i okna od nečistot, nainstalovat lišty a jako poslední seřídit okna.

Rizika chybného montování

Při špatné montáži oken může dojít k následujícím chybám:

 • Vznik plísně je následek špatného zaizolování oken
 • Vznik vlhkosti
 • Uniká teplo – zvyšují se tak náklady na vytápění
 • Sníží se životnost, například u dřevěných oken
 • Špatná zvukotěsnost

Na závěr bude potřeba vše pořádně uklidit, aby se vám dobře bydlelo.

Kateřina Radová