Jak na správný výběr oken?

Jak na správný výběr oken?

Pokud chcete kvalitně bydlet, je potřeba přemýšlet o pořízení kvalitních oken. Můžete si vybrat okna dřevěná, plastová nebo kombinace různých materiálů. Nejdůležitější je výběr oken od profesionálů, protože okna s nejasným původem mohou přinést jen problémy. Společně se nyní podíváme na správný výběr oken.

Výběr oken a postup

Každý výběr oken by mělo doprovázet rozmyšlení, zda máme byt či dům v oblasti silných větrů. Také je důležité zohlednit prachovou a hlukovou zátěž, samotnou přípravu otvorů pro okna i dveře. Vždy záleží na prostředí, do kterého chceme okna pořídit. 

Vlastnosti oken, které mají plnit tepelně a izolačně, závisí na hloubce okenního profilu a jak kvalitní je zasklení.

Na výběr máme možnost :

  • Dvojsklo
  • Trojsklo

Výběr oken podléhá i bezpečnostním kritériím, proto by jsme na ně neměli zapomínat. V dnešní době okna obsahují mnoho ochranných prvků a chrání tak před vloupáním a krádežemi. Proto se doporučuje zjistit si podrobně všechny doplňky, které firmy nabízení a zaměřit se i na parametry kování. Firmy nabízení i stínění, což je jednodušší řešit ihned při pořízení oken. Dodatečné doladění pak nemusí uplně fungovat.

Materiál oken

Hodně lidí, kteří potřebují nové okna přemýšlejí nad vhodným materiálem. Ať už si vyberete dřevěná nebo plastová, není v tom z hlediska izolace žádný rozdíl. Nejdůležitějším rozdílem je cena a zájemcovi preference.

U všech materiálů čekejte nevýhody i výhody. Na trhu máme velké množství barev i dekorů a na první pohled nemusíte rozeznat, zda jde o plastová nebo dřevěná okna. V České republice se nejvíce kupují plastová okna, a to hlavně kvůli ceně, ale také i kvůli údržbě. Narozdíl od dřevěných eurooken, které musejí mít kvalitní povrchovou úpravu, aby vydrželi několik let. Pro každého kdo chce dřevěná okna a co nejméně se o ně starat, se doporučuje zvolit variantu kombinace dřeva s hliníkem.

Jak na správný výběr oken?

Na co si dát pozor při výběru oken?

Hliníková okna

Můžeme si zvolit z mnoho variací hliníkového pláště, ten totiž dokonale chrání venkovní opláštění. Bohužel pro některé patří hliníková okna do vysoké cenové kategorie. V minulosti se používala především do komerčních budov, ale v dnešní době jsou žádané i na rodinných domech. Obrovskou výhodou hliníkových oken je jejich nezničitelnost a velká možnost volby dekoru.

Výběr oken u správného dodavatele

Ne vždy se vyplatí sáhnout po levných oknech či výrazných slevách. Investice do oken je na několik let a nikdo si nepřeje mít problémy s funkčností. Proto odborníci doporučují, dívat se po seriozních dodavatelích. Počítejte s tím, že kvalita není zadarmo. Pokud si vyberete okna bez jasného původu, můžete očekávat problémy. U většiny oken zjistíte kvalitu až po několik měsících používání.

Důležité kroky při výběru oken

Montáže a profily

Nejdůležitější je vybrat firmu, která nejen, že okna prodává, ale měla by je i přijet namontovat. V případě nutností i zapravit zednické práce. Nenechte se ošálit tvrzením o výrobě a požadujte faktury od toho, kdo je vyrábí.

Tradice firem s okny

Je velice sympatické a cenově lákavé nakoupení oken za levno. Nezapomeňte, ale na to, že pokud nakoupíte okna od firmy, která je krátce na trhu, můžete mít problémy, pokud s podnikáním skončí. Tím pádem by Vám neměl, kdo okna zpravit a museli by jste zavolat konkurenci. Proto je lepší zvolit firmu s několika letou tradicí, která Vám zaručí prodej, montáž, zednické práce a servisování.

Srovnání oken s konkurencí a dekor

U dodavatele si dejte pozor, zda si nechává polepovat profily u výrobce nebo v externí firmě. Výběr oken by se měl řídit celkovým Uw okna. Čím menší číslo, tím lepší okna. Na každou hodnotu musí mít výrobce certifikát.

Navštívení prodejny a potřebná délka záruky
I když nakupujete nejraději přes internet, je lepší zajet si do prodejny a okna vybrat na vlastní oči. Na internetu mohou budit jiný dojet než ve skutečnosti. Firmy mají na okna nabízet určitou dobu záruky. Standardně 10 let.

Po úspěšném zabudování oken, můžete přistoupit k dalšímu kroku, kterým je zateplení fasády domu.

Kateřina Radová