Jak se správně pokládá vinylová podlaha?

V dnešní době nabízí trh velké množství podlahových krytin. Mezi ně patří i vinylová podlaha. Je však dobré vybírat u prověřených firem. Vinylová podlaha se hodí do každého nově zrekonstruovaného bytu či domu. Společně se podíváme na postup, jak se takové podlaha správně pokládá.

Vinylová podlaha obecně

Vinylová podlaha se stale velmi oblíbenou. Tato krytina se vyznačuje velkou odolností proti opotřebovávání. A navíc ji můžete bez problémů sehnat v mnoha dekorech. Například věrně kopírující dlažbu, dřevo nebo kameny.

Povrch vinylové krytiny je také velmi odolný proti různému poškrábání. Jeho další předností je příjemnost pro chůzi a jeho nízká hladina kročejového hluku. Mimo jiné také bravurně odolá vlhkosti a údržba je jednoduchá. Velice dobře se instaluje na podlahové topení.

Co se týče samotného pokládání, je tato krytina efektivnější v porovnání například s PVC krytinou, která je namotaná v rolích. Vinylové dílce se při nechtěném poškození mohou snadno vyměnit a navíc vinylový dekor můžete různě kombinovat.

Vinyl se výborně hodí do domácností, kde bydlí domácí mazlíček.

Vinylová podlaha – pokládání

Lepené vinylové dílce

Vinylový dílem je 2 milimetrová krytina, která se lepí přímo na podklad. Lepení probíhá za pomocí speciálního lepidla na podlahy. Jak jsme již zmiňovali, je nutné mít připravený poklad, který je naprosto rovný a hladký.

Při lepení je dobré mít alespoň základní zkušenosti s lepením a jeho postupem. Nejdůležitější je nanést na podklad rovnoměrné množství a snažit se ho udržet po celé ploše. Navíc je nutné přesně odhadnout, kdy je možné na lepidlo položit krytinu. U lepidla si také dobře spočítejte, jak velkou plochu jste schopni nanést, aniž by vám lepidlo neztvrdlo.

Doporučuje se tedy zvolit k podkládce odborníka. Pokud však trváte na pokládání svépomoci, vyzkoušejte si lepení na nějakém menším místě.

Zámkové vinylové podlahy

Aby byla práce snadnější a méně náročná, vznikly na trhu vinylové podlahy tvořeny zámky. Na výběr máte ze dvou možností. První je lepení na pevnou podložk, třeba HDF deska. Díky tomu Vám vznikne plovoucí podlaha, která se podobá laminátové.

Velice dobře se pokládá a snižuje se citlivost pokládané krytiny. Bohužel však ztratí svou odolnost vůči vlhkosti. Proto výrobci nabízejí zvýšené vrstvy, od 5 a více milimetrů, tuto vrstvu lze pak frézovat. Jelikož je tento způsob kvalitnější, je to poznat i na výsledné ceně.

Samolepící vinylové podlahy

Tento způsob pokládání podlahy je asi nejjednodušší, avšak není tak cenově přitažlivá. Jedná se o samolepící vinylovou podlahu. Výrobci se snaží přijít na trh s krytinou, která bude zajímavá pro většinu domácností jak cenově, tak i jednoduchostí na instalaci.

Z krytiny se odlepí krycí papír a snadno se přilepí k podkladu. Velkou výhodou u samolepících podlah je zachování všech předností. Hodí se do místností, kde není velký provoz.

Vinylová podlaha a tři snadné kroky

Připravení podkladu

Pro zajištění snadné a plynulé instalace pokládky, je důležité mít připravený dokonalý podklad. Vinyl můžete pokládat například i na podlahu, která je z :

 • Parket
 • Laminátu
 • PVC
 • Linolea
 • dlažby

Zásadní je mít podklad naprosto suchý, bez nečistot a co nejvíce rovný. V případě nerovného povrchu, jako jsou spáry, drážky nebo praskliny, použijte nivelační stěrku. Nesmíte zapomenout na pružnost vinylové podlahy, která ihned odhalí možné nerovnosti.

Zajímavou radou je využití textilní vrstvy, díky níž vyrovnáte nerovnost.

Samotný podklad můžete vyčistit neutrálních čistidlem, poté se však ujistěte, že vše pořádně vyschlo.

Připravení krytiny

Aby jste se mohli pustit do samotného pokládání podlahy, musíte si nařezanou krytinu nechat aklimatizovat. Doporučená délka je 24 hodin v teplotě nad 15°C. Krytina by měla být nařezaná s dostatečnou rezervou, například 15-20 centimetrů.

Instalování krytiny

Velmi důležitá je pokládka krytiny ve správném směru. Pokuste se vše naplánovat tak, aby nezasahovaly do dveří. V každé čtvercové místnosti pokládejte podle směru přicházejícího světla. Do uliček nebo dlouhých místností můžete využít pokládání po délce.

Možné metody

Instalace vinylové krytiny může být provedena několika způsoby. Každá metoda závisí na tom, jak velkou místnost chcete pokrýt a jakým způsobem je využívána.

Malá místnost

 • Malou místností je myšleno vše pod 12 metrů čtverečních
 • Zde je instalace jednoduchá, stačí pouze rozbalit, nařezat na potřebné kusy a je to

Střední místnost

 • Velikost místnosti od 12 -25 metrů čtverečních
 • Zde se pro instalaci používá oboustranně lepící páska

Velká místnost

 • Každá místnost nad 25 metrů čtverečních
 • Využívá se celoplošné lepení

Pokud však máte místnost, která je malá, ale přitom hodně využívané, zvolte raději metodu pro pokládku středně velké místnosti.

Dokončovací úpravy

Aby byly práce odvedena kompletně, je nutné instalovat i soklové lišty. Soklové lišty slouží k ochraně rohů v každé místnosti, také ochrání stěny. Pro toho, kdo v bytě uklízení, je za pomocí těchto lišt, úklid jednodušší a snadnější. Navíc dodá celé místnosti eleganci.

Typy soklových lišt

 • PVC lišty, které jsou flexibilní a samolepící, jejich instalace je jednoduchá, navíc mají pěnovou podložku
 • PVC lišty, které jsou flexibilní a oboustranně lepící
 • MDF lišty
 • Dřevěné lišty

Zajímavé tipy na instalaci

K instalaci vinylové podlahy existují věci, které je dobré vědět a budou se hodit.

 • Vždy si nachystejte rovný a čistý podklad
 • Není třeba spěchat
 • Vždy je dobré mít větší přesah krytiny, abyp potom kus nescházel
 • Dodržujte pokyny výrobce pro instalaci – směr pokládky
 • Podle místností zjistěte vhodnou techniku
 • Na závěr nezapomeňte soklové lišty.

Kateřina Radová