Jak si hezky a snadno vymalovat svůj byt?

Jak si hezky a snadno vymalovat svůj byt?

Přemýšlíte, jak si hezky a snadno vymalovat svůj byt svépomoci? Společně se nyní podíváme na použití barevných kombinací, ukážeme si nejpoužívanější potřebné pomůcky a jak se vlastně takové malování provádí. S menší dávkou zručnosti to zvládne každý začátečník. Pojďme si hezky vymalovat byt!

Jdeme si vymalovat svůj byt…

Než začneme tvořit první barevné tahy štětcem, musíme si pořádně připravit povrch, který chceme natírat. Bez přípravy nevznikne krásně vymalovaný pokoj.

Do příprav zahrnujeme :

  • odstranění každé nerovnosti
  • odstranění starých tapet nebo nalepení nových tapet
  • odstranění všech starých laků a nátěrů

Také nesmíme zapomenout na důležitý ochranný nátěr nebo-li penetraci. Penetrace pomáhá dokonale nasytit a zpevnit povrch určený k malbě. Mimo jiné nás zbaví přebytečné prašnosti a díky své schopnosti vyrovnat nasákavost, nám usnadní pokračovací práce s dalšími vrstvami nátěru. Doporučuje se nechat penetraci řádně zaschnout, i když je na dotek suchá. Chceme si přece vymalovat byt pěkně.

Malířské pomůcky?

Mezi nejoblíbenější pomůcku patří beze sporu váleček. S válečkem nám půjde práce pěkně od ruky, zvládneme více ploch za kratší dobu a nebude to pro nás tak náročné. Můžeme si zvolit dokonale hladký povrch nebo výraznou strukturu.

Každopádně na první nátěr je vhodnější použít klasickou malířskou štětku, díky které docílíme lepšího vetření barvy do zvoleného podkladu.

Jak si hezky a snadno vymalovat svůj byt?

Přípravy a postupy na vymalování bytu

Nelíbí se Vám obyčejné jednobarevné zdi?

Sáhněte po originálních ornamentech nebo různých barevných předělech. K tomu Vám pomohou vyřezané šablony na míru ze speciální folie nebo si je můžete udělat doma z kartonu či pauzovacího papíru.

Pokud toužíte po po výrazných ostrých hranách požádejte o pomoc maskovací pásku. Při použití válečku, zvolte raději širší pásku, na malý štětec poslouží úzká. Velice důležité je počkat na proschnutí podkladu, jinak hrozí strhnutí pásky i s barvou.

Barvy a barevné odstíny

Bílá barva byla dominantou každé české domácnosti už od minulosti. Od doby, kdy se mnoho věcí začalo vyrábět v barevných variantách, jako jsou například křesla, židle, kuchyně, koberce a jiné, lidé zatoužili i po barevných stěnách.

Do každého pokoje  by jsme měli zvolit barvu, která bude ladit i s nábytkem nebo podlahou. Jde o dětský pokoj, obývací pokoj i ložnici.  To platí i pro dřevěný interiér, protože dřevo se dnes dá sehnat v nejrůznějších odstínech.

Nejdůležitější na barevných odstínech:

  • jejich barevná stálost
  • udržení požadovaného efektu
  • nevpíjet se

Nikdo nechce každý rok malovat od znova. Za pomoci barevných předělů můžeme rozdělit zvolený prostor podle jeho funkce. Nejčastějších příkladem bývá propojená jídelna s kuchyní, nebo kuchyň s obývacím pokojem, do jedné velké místnosti. Barevné odstíny dokáží vyzdvihnout originální nábytek.

Základní pravidlo je mít zvolený jeden hlavní odstín, díky kterému vytvoříme dokonalou atmosféru v místnosti a poté zvolit nějakou barvu, které ho nevýrazně doplní.

Postup na malování

V každé místnosti je nějaký nábytek a stěhovat ho stojí mnoho úsilí, pořádně ho tedy zakryjeme plachtou, aby se nám nezničil pokapáním od barvy. Pokud jsme dali dostatečný čas penetraci na zaschnutí a nachystali si potřebné pracovní pomůcky, můžeme se směle pustit do malování.

Pro bezchybně vymalované pokoje si rozplánujeme, ve které části začneme natírat a kde chceme skončit s posledními tahem.

Jak by to mělo vypadat v případě použití více barev?

  • Strop i s přesahy
  • Obvodové stěny
  • Tvoření barevných přechodů

Při zvolení bílého stropu i stěn není až tak důležité, kde začneme. V opačném případě, kdy jsme se rozhodli pro barevné stěny, je dobré myslet na ulehčení práce. Odborníci doporučují vymalovat strop i s rohy a ponechat pár centimetrů navíc jako přesah.

Poté se můžeme pustit do jiné barvy. Nikdy by se nemělo malovat až ke stropu, protože navázat barvy hned od hrany stropu, je velmi náročné. K tomu nám bude vyhovovat již vytvořený bílý přesah. Na dokonalý přechod mezi barvami použijeme oboustranně lepící pásku a ta nám vytvoří přesnou linii. Nezapomínejte, že chyby vzniklé díky kontrastním barvám, se těžce opravují. Vymalovat svůj byt je zábava!

Kateřina Radová