Jak si vybrat kvalitní postel?

Jak si vybrat kvalitní postel?

Kvalitní postel je základem pro dobrý spánek ve vaší ložnici. Je nedílnou součástí každého domu a může být skvělou dekorací. Postel se skládá z roštu, matrace a rámu lůžka. Společně se nyní podíváme na jednoduchý návod, jak si vybrat postel a mít kvalitní spánek.

Kvalitní postel a rozměry

U kvalitní postele hraje důležitou roli samotné čelo. Jedná se o designový prvek celé postele, který vás navíc chrání před průvanem a izoluje od chladné stěny. V případě, že máte svou kvalitní postel umístěnou v prostoru, udělám vám její čelo bariéru. Mimo jiné vytvoří i pocit pohody a bezpečí. Čelo by mělo zapadat do celého designu postele a zároveň i do interiéru pokoje. Při výběru čela si dejte záležet na jeho rozměrech.

Rozměry:

  • Jednolůžko – jeho standardní rozměr je 90×200 cm
  • Dvojlůžko –  160×200 cm nebo 180×200 cm

Tyto uvedené rozměry odpovídají rozměru ložné plochy. Nejedná se tedy o vnější rozměr postele a můžete bez obavy vybírat stejně velkou matraci. Odborníci doporučují pořízení postele, která je asi o 20 cm delší, než samotný spáč.

Na trhu jsou k dostání i prodloužené délky postelí až do 240 centimetrů. Pokud by jste měli zájem o ještě větší kvalitní postel, která bude mít atypické rozměry, určitě vám ji výrobci udělají na zakázku.

Kvalitní postel a její výška

Pro někoho banalita, ale pro mnohé nepřekonatelný problém. Jde o výšku postele. Bočnice společně s matrací by měly mít optimální výšku 50 centimetrů. Každému vyhovuje něco jiného. Záleží především na pohodlí pro vstávání a uléhání. Záleží také na věku i výšce konkrétního člověka, který má postel využívat pro svůj spánek.

Mimo jiné, dodržením 50 cm výšky postele, docílíte vzduchu, aby proudil pod postelí a přispíval tak k hygienickému prostředí. Postel je dobré mít alespoň 30 cm od podlahy, kvůli víření prachu a možnému chladu.

Jak si vybrat postel?

Postup na výběr postele

Kvalitní konstrukce postele

I když se zdá, že je nejdůležitější mít pěknou postel, nenechte se unést. Postel by měla splňovat i jiné požadavky, než jen vzhled. Velkou roli na pohodlnosti postele hraje její konstrukční řešení. Nepříjemné mu vrzání se vyhnete, pokud se budete dívat po kvalitních a robustních spojích. Takové spoje, ať už jsou horizontální nebo vertikální, mají velkou odolnost, pevnost a dokonale zajistí klidný spánek. Kvalitní postel má i další výhody, mezi které patří i snadné demontování a opětovné smontování.

Úložné prostory postele

Mít pod postelí prostor na uložení věcí, je zajisté výborná a praktická věc. Vyplatí se především v malých bytech, kde je prostoru málo. Pokud se rozhodnete využít prostor postele, měli byste si předem rozmyslet, na jaké věci jej budete chtít využívat a také, jakých způsobem se k němu chcete dostávat. Pro vysouvací šuplíky je dobré mít prostor i okolí postele, a pro přístup z vrchu je nutné mít prostor nad postelí. Dalším řešením jsou statické rošty bez vyklápění. Ve specializovaných prodejnách seženete vhodný nábytek přímo do tohoto prostoru.

Postelové rošty

K postelím patří i rošty. Bez nich se neobejdete. Při správném výběru docílíte znásobení vlastností matrací.

Typy roštů:

  • Laťkové rošty
  • Lamelové rošty
    • Laťkové i lamelové rošty mají své specifika. Laťkové jsou vyrobeny z dřeva a lamelové z umělohmotných lamel. Vždy je potřeba dodržet 4 centimetrový rozestup.
  • Polohovací rošty
  • Motorové rošty
    • Tyto rošty umožňují polohovat celou plochu nebo jen samostatné části. U motorových stačí většinou použít jen tlačítko.

Motorový rošt

Na trhu existuje rošt s motorem. U každého výběru takového roštu se doporučuje přemýšlet i nad přístupem k němu. Především, aby motory nezavazely při vysouvání jednotlivých šuplíků. Také mějte na paměti, že každý motor svým způsobem omezuje kapacitu celého úložného prostoru. Dobrým řešením je motor umístění v rámu roštu. Motorový rošt výrazně přispívá ke zdraví i pohodlí. Díky němu, si můžete nastavit velmi pohodlnou polohu ke spánku. Aby vám matrace nesjížděly, můžete si dokoupit držáky matrací.

Navíc si dopřejete kvalitní spánek v pokoji s barvami dle vašeho vkusu, můžete si zvolit i tapety s různými dekory.

Kateřina Radová