Jak si vybrat vchodové dveře?

Jak si vybrat vchodové dveře?

Aby jste si mohli vybrat správně vchodové dveře, je zapotřebí mít dostatek informací. Většinou se zdá, že je to lehký, jednoduchý úkol a stačí mít jasno ve svém vkusu, opak je ale pravdou. Společně se nyní podíváme na tipy a rady, jak si vybrat dobře vaše vchodové dveře.

Vchodové dveře – podle čeho vybrat?

O výběru rozhodují tyto základní faktory:

 • Rozměr
 • Design
 • Materiál
 • Bezpečnost
 • Cena

V dnešní době lze sehnat jakýkoliv rozměr dveří a výrobci jsou schopni vyrobit dveře na míru. Nemusíte se tedy obávat toho, že máte moc velké staré dveře nebo malé. U rozměrů a správného umístění dveří rozhoduje, zda je pořizujete nové dveře do bytu nebo domu. Standardní rozměr je 80/197 nebo  90/197. Další věcí je rozmyslet se, zda chcete jednokřídlé nebo dvoukřídlé.

Ke dveřím se dodává i příslušenství:

 • Dveřní klika
 • Kování
 • Kukátka
 • Bezpečnostní páky

Cenová dostupnost

K dostání jsou ekonomické i luxusní řady. Také je možné mít velké množství variabilních prvků a cena tedy roste podle nich. Bezpečnostní dveře bývají dražší.

Materiál

Na trhu existuje mnoho nabídek s různými materiály, které můžete použít pro vchodové dveře. Je však třeba věnovat pozornost vlastnostem materiálů a zvolit tak nejlepší přímo pro váš domov.

Plast

Plastové dveře patří mezi ty, které jsou nejvíce cenově výhodné. Avšak čím kvalitnější, tím dražší. V hobby marketech najdete velice levné vchodové dveře. Tyto dveře, ale za nějakou dobu ukáží své nedostatky. Naopak ve specializovaných prodejnách budete mít v nabídce mnoho typů dveří a kvalitnějších, očekávejte tedy vyšší cenu.

Dřevo

Dřevěné dveře vyžadují pravidelnou údržbu a jsou náročnější. Pokud má však někdo rád dřevo, nebude chtít pořídit jiný materiál.

Hliník

Chcete-li trendové vchodové dveře, podívejte se po hliníkových. Jejich velkou výhodou je dlouhá životnost, odolnost, pevnost a trvanlivost. Navíc můžete dosáhnout naprosto precizních detailů podle svého gusta. Pokud budou dobře vyrobeny, dosáhnou i skvělých hodnot tepelné prostupnosti.

Sklo

Trendem poslední doby jsou vchodové dveře vyrobené ze skla. Mezi největší přednosti patří jejich vzhled.Moderní dveře splňují důležité vlastnosti mezi které patří bezpečnost a izolace. Navíc se vyrábí s velkou odolností proti rozbití.

Jak si vybrat vchodové dveře?

Rady pro výběr vchodových dveří

Bezpečnost

Bezpečnostní dveře žádejte jen u profesionální firmy. Pro dostatečné zabezpečení je potřeba zvážit důležité komponenty.

Komponenty:

 • Panty
 • Kování
 • Bezpečností vložky
 • Typy skel

Montáž

Pozor by jste si měli dát i při samotné montáži oken. Firmy jsou schopny přijet s dveřmi i okny v jeden den, ale váš dům bude nějakou dobu bez úplného zajištění. Doporučuje se tedy montáž rozdělit do více dnů. V jeden den udělat vchodové dveře a zbylé otvory zajistit například fólií, alarmem a jinými.

Bezpečnostní třídy

Na trhu jsou bezpečnostní třídy. Jde o stupnice od jedné po pět. Čím vyšší číslo zvolíte, tím vyšší je zabezpečení. Nejčastěji jsou třídy 3 a 4.

Kde se dají vchodové dveře koupit?

Jelikož se vchodové dveře nekupují každý den a jejich pořízením se počítá, že budou složit dlouhou dobu, věnujte jejich výběru více času. S rodinou nebo partnerem sepište všechny možné prodejce, zjistěte si kladné i záporné zkušenosti od svým přátel. Můžete si navíc nechat udělat návrh od více firem a pak je porovnat. Nezapomeňte ani na přidané služby, které provádějící firma nabízí.

Dobré prodejce poznáte podle jeho přístupu k zákazníkovi. Většinou vás provede celým nákupem. Začíná to vysvětlením problematiky vchodových dveří a ukáže showroom, kde si můžete vyzkoušet jednotlivé dveře. Poté plynule přejdete do kompletního zajištění vývoje a výroby dveří, prodeje i montáží a dokonce i následný servis nebude opomenut.

Tipy pro výběr

Pokud chcete  mít stejné vchodové dveře i okna, je nutné na to myslet dopředu a nejlépe současně.

Nemějte obavy z vyšší ceny – odpovídá jí kvalita.

Standard dnešní doby je mít trojsklo.

Pozorně si projděte nabídku plastových dveří, mohou se výrazně lišit.

Celé montování dveří přenechejte na odborných pracovnících.

 

Kateřina Radová