Jak si založit vlastní trávník?

Jak si založit vlastní trávník?

Vlastníte svůj vlastní rodinný domeček a toužíte po dokonalém trávníku na zahrádce? Nejlepší doba pro založení trávníku je na jaře. Napomáhá mu dostatek vláhy, slabé noční mrazíky a především vyšší denní teplota. Společně se nyní podíváme na postup, jak si založit vlastní trávník. Nezapomeňte ani na správné zabezpečení svého trávníku pořádným plotem.

Vlastní trávník a jeho využití

Není trávník jako trávník. Pokud chcete mít vlastní trávník, dobře popřemýšlejte, k jakému účelu jej budete využívat.

Typy trávníků:

 • Okrasný trávník
 • Sportovní a hřištní trávník
 • Trávník do stínu

Každý typ trávníku má jinou náročnost, a některé by neměly být namáhány. Okrasné trávníky se hodí k domům, kde se očekává naprostá dokonalost. Naopak u domu, kde jsou děti zvolte úplně jiný. Stejně tak, pokud máte v plánu dávat trávu jako krmení svým zvířatům. Travních směsí na aktuálním trhu nepřeberné množství a určitě vyberete ten, který bude splňovat vaše požadavky. Navíc si můžete zvolit vhodou směs, která bude odpovídat designu vašeho altánu, nebo dřevěnné terase.

Travní směsi a jejich balení

Mnoho podniků, které se zaměřují na výrobu semen a travním směsí, mají na výběr z velkého množství.

Paleta travních směsí obsahuje například výběr dle potřeb:

 • Obnova
 • Golf
 • Stín
 • Parková směs
 • Pažit
 • Pastevní směs
 • Luční směs
 • Jiné…

Travní semena lze vybírat přes internetové obchody. Obsahují vždy směs lipnice, jílku, bojínku, kostřavy či pohaňky. Vždy se namíchává tak, aby splňovala určité zatížení, dle požadavky kupujícího. K dostání jsou půl kilová balení, kilová ale i patnácti či dvacetipěti kilová.

Vlastní trávník jen od prodejců s dobrou pověstí

Pokud chcete vypěstovat opravdu kvalitní vlastní trávník, nakupujte travní směsi pouze u prodejců, kteří mají dobrou pověst. V případě, že zvolíte rozvážené osivo bez cedulek, můžete očekávat místo nádherného trávníku spíše louku. A k bazénu se hodí krásně upravená plocha.

Jak si založit vlastní trávník?

jak na vlastní trávník

Příprava terénu

Velmi důležitou součástí před každý výsevem, je pečlivá příprava samotného terénu. U nově postavených domů bývá často pod půdou navážka sutě, proto je dobré vše překontrolovat a případně odstranit. Pokud máme plochu v pořádku, projdeme si ji celou a zbavíme zbytečného plevele. Poté přichází na řadu kultivace. Tu provedete asi patnáct centimetrů hluboko a zem pak necháte odpočinout, neboli sesednout.

Na malém pozemku můžete plochu urovnat pomocí hrábí a poté latí. Den před samotným výsevem se doporučuje celou zahradu pokropit a přidat startovací hnojivo.

Jaká jsou pravidla pro výsev?

I když se říká, že je lepší nakupovat do zásoby, určitě to neplatí u travních semen. Jelikož klíčovat každým rokem klesá, u některých během dvou let až na polovinu.

Mnohdy je potřeba vědět, jak velkou plochu chcete vysévat a kolik je tedy potřeba semene. Nejčastěji se uvádí, že na metr čtvereční 15–20 g. Na hustší výsev až 30g. V přepočtu to vychází tak, že budete potřebovat 2-3 kilogramy na 100 metrů čtverečních.

Vysévání provádíme několik možnostmi. První je rozhoz ruční, lepší pro menší plochy. Zde se musíte snažit rozsévat co nejpravidelněji. Na velké plochy si raději zakupte secí strojek. Předejdete tak zbytečným ztrátám osiva a celá výsev bude rovnoměrnější. Po výsevu stačí prohrabat povrch hráběmi.

Jako poslední je vydatné zalévání. Je potřeba, aby byla co nejjemnější. Zalévání hadicí či konví může mnoho semen vyplavit. Výbornou věcí pro kropení je postřikovač. Udržujte pozemek co nejvíce vlhký v prvních dnech. Vlhkost je velice důležitá pro vzcházení trav. Pokud by jste dlouho nekropili, osivo zaschne a vám se na trávníku vytvoří holá místa.

Péče o vlastní trávník

Samotným založením trávníku, o něj péče nekončí. Je potřeba jej udržovat speciálními pomůcky. Je to například dostatečné sekání, důležité zavlažování a a také jeho provzdušňování a hnojení.

Sekání

Pro sekání zvolte raději kvalitní sekačky, které mají možnost nastavení výšky:

 • pro větší zahrady sekačku s motorovým pojezdem
 • Pro menší zahrady sekačku na elektriku

Dejte si pozor i na ostrost nožů. Pokud budete sekat nenabroušeným nožem, budete se dívat na žlutou barvu svého trávníku. Nůž totiž roztřepí konečky trávy.

Hnojení

Na malé zahrádky můžete použít ruční techniku, samozřejmě použijte kvalitní gumové rukavice s vyšší manžetou. Pro ty větší si zakupte štěrbinový vozík nebo rotační.

Závlaha

K zavlažování trávníku jsou vhodné povrchové postřikovače. Většinou se zavlažuje ráno a na večer.

Také jsou dobré automatické závlahy, které jsou ovládány čidly sledující vlhkost půdy. Dobrý pomocník pro ty, kteří mají vlastní zdroj vody.

Provzdušňování

 • vertikutační hrábě
 • elektrický nebo benzinový vertikutátor

Nikdy nehnojte trávník, pokud jste jej neprovzdušnili. Ztratíte tím hodně peněz, protože takový trávník zakrňuje a neodnožuje. Další variantou pro vaši zahradu je umělý trávník, o který se nemusíte tak moc starat.

 

Kateřina Radová