Jak správně na rozvody vody?

Jak správně na rozvody vody?

Každá realizace nových rozvodů vody představuje velmi obtížný zásah a také větší finance. Nejčastější metodou pro rozhodování, je setřídění cen. To však závisí na použitých materiálech. Společně se tedy podíváme, jaké dělat správně nové rozvody vody a který materiál je nejlepší.

Rozvody vody a fáze

Když se budete pouštět do rozvodů, myslete na správný postup. U svislých rozvodů se musí první rozvést trubky a až poté udělat omítky. Zbytečně byste si sekali do nových omítek.

Rozvody vody, tedy ty vodorovné, musíte dělat úplně opačně. Vždy se tyto rozvody dělají, až se položí hydroizolace základových desek. Ochráníte tak trubky před propálením.

Rozvody vody a trubky

Nejčastěji používané trubky pro rozvody vody, jsou ty plastové, kterým se říká hostalenky. Jejich výroba se skládá ze svařování za pomoci polyfúzních svářeček. Každý výrobce udává předepsanou teplotu pro nahřívání spojů. Většinou je to rozmezí od pěti sekund do sedmi. Nezapomeňte, že konce trubek musíte mít vždy naprosto čisté.

Studená a teplá voda

 • Rozvody pro teplou vodu musejí mít tlustější stěny trubek. Důvodem je snaha o minimalizování deformací při průtoku teplé vody. Počítejte samozřejmě s vyšší cenou. Trubky pro teplou vodu jsou označeny červeným pruhem a 20.
 • Rozvody pro studenou vodu jsou tenčí a mají modrý pruh. Jejich označení je PN16.

Vedení trubek

Ať už jde o trubky pro teplou nebo studenou vodu, svislé nebo vodorovné rozvody, tak se vždy musí použít izolace Mirelon. Tato izolace slouží k tomu, aby se teplá voda neochlazovala. Taktéž, aby ji studená voda nechladila a naopak teplá, aby neohřívala studenou vodu.

Mirelon bývá již z výroby nařezán a lze jej jednoduše navléct nebo nasunout na trubku. Pokud budete navlékat, využije lámací nůž a v místě nařezání prořízněte. Prořezy je možné poté spojit za pomoci spon, určené na izolaci nebo použijte elektrikářskou lepící pásku.

Svislé rozvody vody

 • Pro spotřebiče se hodí sdružené rozvody. Nejčastěji se používají trubky, které mají 25 mm. Pro ostatní rozvody vystačí průměr 20 mm. Drážky na vodu můžete vyřezávat drážkovačkou. Každý výstup z omítky se řeší nástěnkou, což je koleno se závitem. Doporučuje se vyvést nástěnky do úrovně konečné omítky a zaslepit, aby nedošlo k ucpání.

Vodorovné rozvody vody

 • Pokud je to možné, tahejte rozvody vody co nejvíce podlahou, nejlépe kolem stěn. Nedoporučuje se vést rozvody středem místností, aby se při případné opravě rozvodů nemusela kopat celá podlaha. Pokuste se nekřížit jednotlivé rozvody, vznikaly by nemilé komplikace. Pamatujte na to, že teplá voda má být nalevo.

Křížení rozvodů

 • Potřebujte-li křížit trubky, je možné využít speciální výrobky. Jedná se o 30 cm dlouhou trubku, která je prohlá.
Jak správně na rozvody vody?

Jak na rozvody?

Kompenzace roztažnosti

V případě dlouhých rozvodů teplé vody, je nutné použít správnou kompenzaci roztažnosti:

 • U-kompenzátor – tři kolínka tvořící písmeno U
 • L-kompenzátor – ohebné trubky
 • Kompenzační smyčka

Doporučené výšky vývodů

Odborníci vám mohou dát různá doporučení. Nejlepším řešením je však postupovat tak, aby rozměry vyhovovaly skutečné realizaci interiéru.

Výšky:

 • Dřez, umyvadlo a pračka – od finální podlahy nejlépe v rozmezí 50-60 cm. Samotné rozteče mezi studenou a teplou vodou asi 10 cm
 • Toaleta – většinou kolem 110 cm
  Vanová baterie – 75 až 80 cm, rozteč cca 15 cm
 • Sprchový kout – od podlahy 115 cm

Potřebný materiál:

 • Vhodné trubky na teplou vodu
 • Vhodné trubky na studenou vodu
 • Záslepky
 • Nástěnky

Zkouška tlaku, těsnosti a pevnosti

Tlak

Vyplatí se zavolat profesionální firmě, která nakonec vystaví protokol o zkoušce. Celá zkouška trvá asi dvě hodiny. Díky tomu zjistíte, zda není někde chyba a vše máte správně a dobře svařené. Je nutné vše propojit a vybavit záslepkami. Na zkoušku musíte mít připravený nějaký přívod vody.

Těsnost

Jakmile odborník napustí trubky vodou a odvzdušní, musí natlakovat potrubí na 6 barů. Po několika minutách se stav kontroluje a pokud neklesne, je vše v pořádku.

Pevnost

Potrubí se natlakuje na větší počet barů. Vyzkouší se spoje trubek, kolínek a všech křížení. Můžete je pošlapávat nebo s nimi hýbat. Pokud dobře a kvalitně drží, je vše v pořádku.

Články o rozvodech:

 

Kateřina Radová