Jak udržovat dřevěné terasy?

Jak udržovat dřevěné terasy?

Dřevěné terasy se těší velké oblibě. Jedinou nevýhodou dřevěného materiálu je nulová odolnost proti vodě a UV záření. Bude-li vystaveno nepříznivým podmínkám, napadne jej plíseň nebo dřevokazný hmyz. Proto je nutná pravidelná údržba. Společně se nyní podíváme na postup, jak udržet dřevěné terasy co nejdéle pěkné a použitelné.

Dřevěné terasy a údržba

Pokud budete své dřevěné terasy pravidelně udržovat, ochráníte je před mechanickým opotřebením. Také budou chráněny proti větru a UV záření.

Nepřátelé teras:

 • Vlhkost
 • UV záření
 • Škodlivé organismy

Dostane-li se vlhkost do dřeva, tak má nežádoucí účinky. Vždy se projevuje, když jsou změny teplot. Tím vám dřevo začne praskat a dostává se do dřeva více a více vlhkosti.

Povětrnostní podmínky, teplo, mráz a chlad mají zesilující efekt na destruktivnost vody. Ta poté vytvoří skvělé podmínky pro všechny možné škodlivé organismy.

Sluníčka se každý užívá, ale dřevo ne. Působí na něj totiž svým UV zářením, které mají za následek vypouštění ligninu. Ten je stavební složkou dřeva, která se pak podílí na rozkladu hnědých produktů. Jakmile začne pršet, voda je vyplaví a ze dřeva vám zůstane jen světlá celulóza. To znamená, že dřevo uschne a stane se velmi křehkým a nebezpečným.

Terasy a životnost

Pravidelnou údržbou své dřevěné terasy docílíte, její dlouholeté životnosti. Bez péče, byste si nemohli dopřát zaslouženou relaxaci a pohodlí.

Čím ošetřit terasu:

 • Vhodné ochranné přípravky
 • Laky
 • Oleje

Vhodnými přípravky zajistíte dřevu původní barvu a oddálíte poškozování materiálu UV zářením. Laky a oleje napomáhají dřevu být odolné proti houbám, dřevokaznému hmyzu i plísním. Aby byla péče naprosto dokonalá, můžete si zavolat profesionální firmu. Podlahu své terasy ochráníte i zvolením zkušených podlahářů.

Materiály na dřevěné terasy

Každý materiál má své výhody a nevýhody. Je jen na vás, jaký si vyberete. Správný typ dřeva dokáže ovlivnit životnost i jak bude celá terasa vypadat. Mezi nejlepší materiál můžete zařadit stálé tvrdé dřevo.

Exotické dřeviny

 • Massaranduba, Ipe, Teak, Cumar, Cedr, Merbau, Garap, Jaktoba, Okumé a jiné
 • Jsou velice odolné proti hmyzu a hnilobě, dřevokazným houbám a také povětrnostním vlivům
 • Odolávají sněhu, teplu i dešti
 • Vydrží až několik desítek let bez nutnosti chemického ošetření

Obyčejné dřeviny

 • Smrk, borovice a jiné
 • Jsou náročnější na údržbu, která by měla být prováděna dvakrát ročně, například aplikací ochranného nátěru
 • Čištění terasy je možné tlakovou vodou. Místa, kde je to nejvíce špinavé, čistěte ve směru vláken a poté naimpregnujte
Jak udržovat dřevěné terasy?

Péče o dřevěné terasy

Vhodná doba na čištění a prostředky

Odborníci na dřevěné terasy doporučují provádět čištění před zimou a pak hned na jaře. Udržíte si tak hezkou, příjemnou a přirozenou barvu na své terase.

Oleje

 • speciální olej pro venkovní terasu, je založen na přírodní bázi rostlinných olejů
 • Ochrání, odpudí a ošetří
 • Udržují dřevo zdravé a nedovolí jeho vysychání
 • Dokonale pečují o dřevo, které může pak hezky dýchat a vlhkost v něm nezůstává
 • Ve svém obsahu mají složky, redukující účinky UV záření

Tipy na výstavbu

Každý, kdo touží po dřevěné terasy nebo ji už má, chce docílit hezkého vzhledu. Pro terasy je nutné mít vymyšlené vhodné místo. Pokud se chcete vyhřívat, umístěte si ji na jih. Pokud toužíte po oáze bez sluníčka, zvolte opačnou stranu.

V dnešní době se čím dál více staví terasy přímo u domu, nebo jsou propojeny s domem nebo altánkem. Je to výbornou volnou, obzvlášť, když je součástí vaše interiéru u dřevěná podlaha. Celý komplet pak dodává bydlení nádech přírody. Jako bonus je dobré mít kolem zahradní zeleň přírodní nebo umělouplot a pak už jen stačí v klidu zasednout a užívat si odpočinku.

Aby jste si udržely trávník v nejlepší délce, připravili jsme pro vás článek na téma sekačky.

V případě velké rodiny a domácích mazlíčků, nezapomeňte na bezpečnostní prvky:

Faktory, které také ovlivňují životnost

Podklad

Podklad musí být stabilní a rovný. Mezi nejvíce používaný podklad patří beton, písek, kamínek či štěrk. Aby se skrz kamínky nesnažila prolézt tráva a plevel, použijte ješte geotextilii. 

Podkladové rošty a cirkulace

Pro dřevěnou terasu je voda hlavním nepřítelem. Celá konstrukce terasy musí být zajištěna tak, aby dřevo vysychalo rychle a voda se nevsakovala do země. Rošty uložte do betonového pilíře. To vám také zajistí přirozenou cirkulaci vzduchu. Doporučuje se mít vytvořen alespoň mírný sklon celé terasy, aby voda odtékala pryč.

Kateřina Radová