Jak vybrat dobrý kotel?

Jak vybrat dobrý kotel?

V našem článku se zaměříme na aktuální nabídky trhu a co je naprostým hitem současnosti. Vybrat dobrý kotel je velice složitá věc a může ovlivnit váš život na několik let. Při samotném výběru je potřeba vědět, jaké palivo budete chtít používat a jaký objekt je potřeba vytopit.

Dobrý kotel a čtyři možnosti

Možnosti topení:

  • Dřevem
  • Uhlím
  • Plynem
  • Elektřinou

Dřevo patří mezi nejlevnější možnost ale bezesporu méně pohodlnou. Jedinou jeho nevýhodou je nutnost uskladnění před počasím a také je potřeba jej nařezat.

Topení uhlím vyjde cenově stejně jako topení dřevem. Bohužel je také nutné jej někdo uskladnit, nicméně s uhlím jde lépe manipulovat než se dřevem. Uhlí se skladuje nejčastěji ve sklepení.

Zemní plyn představuje dražší variantu. Jeho největší výhody jsou elegantnost, pohodlnost a čistý automatický provoz. Velmi dobře lze regulovat výkon a pokud použijeme nové kondenzační technologie, jsou velice příznivé i pořizovací náklady.

Mezi nejpohodlnější možnosti k topení patří určitě topení za pomoci elektřiny. Bohužel se jedná i o nejdražší variantu. K vytápění se musí koupit akumulační kamna. Nevýhoda tohoto topení je ohřívání vody odděleně. Levnější alternativou k topení elektřinou je pořízení tepelných čerpadel. Sice jsou dražší, ale tato investice se vám vrátí v dalších letech. Topení tímto způsobem vás poté ročně vyjde stejně, jako topení dřevem či uhlím.

Správná příprava rozvodů topení je popsána v tomto článku.

Typy kotlů

Dobrý kotel může být závěsný nebo stacionární, což znamená, že bude stát na zemi. Mezi závěsné zařazujeme elektrické kotle. Kotle na plyn, dřevo nebo uhlí musí mít své  místo na zemi. Důležitou okolností pro výběr kotle je velikost prostoru, který na něj máme.

Výhodou elektrických kotlů je, že nemusíte řešit, kam se spalinami ani není potřeba komín. Ostatní kotle musí mít samozřejmě možnost komínového vedení. Výjimkou je ještě plynový kotel, který může mít vyřešeno odvod spalin ventilátorem. Zjistěte si předem, které kotle se hodí pro vytápění podlahového topení.

Jak vybrat dobrý kotel?

Typy kotlů a jejich výhody

Dobrý kotel a voda

Nezbytnou součástí při výběru kotle je i přemýšlení nad ohřevem vody. Můžete se rozhodnout, zda bude kotel i zdroj teplé vody. Nebo si raději zvlášť pořídíte bojler. Pro rozvody vody nahlédněte sem.

Kotle mohou být:

  • s průtočným ohřevem – ten vám ohřeje jen vodu, kterou chcete rovnou odebrat
  • s vestavěným zásobníkem – ten ohřívá užitkovou vodu a ukládá ji do zásobníku cca 50 litrů
  • přímo s ohřevem v externím zásobníku na vodu, podobnému bojleru.

Různé druhy zásobníků můžete nakoupit přímo s kotlem, jelikož jsou jeho nedílnou součástí. U některým je nutné je dokoupit samostatně. Externí zásobníky na vodu jsou téměř totožné jako bojlery. Liší se pouze v tom, že tyto zásobníky na vodu nemají vlastní a samostatné elektrické těleso pro ohřívání vody.

Jaký výkon kotle zvolit?

S každým výpočtem vám ochotně poradí odborník na kotle. Pokud si chcete udělat alespoň nástin, vezměte si plochu všech místností, které je potřeba vytopit a vynásobte si (buď 70-80x u nových staveb, 150-160 u starších staveb bez zateplení). Konečný výsledek vám vyjde ve Wattech. Aby jste měli potřebnou jednotku, která je uváděna na kotlech, vydělte svůj výsledek tisícem.

Kaskádová kotelna

Jedná se o systém zapojení několika kotlů vedle sebe, či za sebou. Napojí se na sebe větší počet kotlových jednotek, které spolu vytvoří jeden celek. Tento systém se většinou používá u vytápění větších objektu. Například nemocnice, hotely, bytové domy nebo průmyslové objekty.

Kaskádová kotelna je inteligentní systém a je s ním možné předejít značným ztrátám při úniku tepla. Výkon kotelny se řídí podle venkovního čidla, které je umístěné na fasádě domu. Pokud se rozhodnete pořídit takový systém, můžete ušetřit až 40% nákladů. Tyto kotelny nevyžadují velký prostor na své umístění. Jedná se především o metry čtvereční. Většinou se umísťují do suterénů. V případě, že je budova vybavena komínem, je možné ji umístit i v podstřešním prostoru. Spaliny se budou vést po fasádě, pomocí turbokotlů

Kateřina Radová