Jak vyčistit koberec do krásy?

Jak vyčistit koberec do krásy?

Už se Vám nelíbí koberec, který máte doma? Zdá se Vám ošuntělý a jakoby zmožený častým užíváním? Nemusíme kupovat rychle hned nový. Naše zvířátka, různé skvrny i nevyhovující čištění koberci výrazně ubírají na kráse. Pojďme se tedy společně podívat na postup, jak vyčistit koberec a navrátíme mu zpět lesk a slávu!

Varianty, jak vyčistit koberec

 • Mokrá varianta
 • Suchá varianta
 • Chemické přípravky
 • Vyklepávání

Čištění za mokra

Předtím, než se do této činnosti pustíme, podíváme se, co máme pod kobercem za podlahu. Máme tam palubky nebo jiný dřevěný materiál? Tak kýbl raději necháme v koupelně. Voda by totiž neměla vůbec přijít do styku se spodní částí. Napomáhá k tvoření plísní a vlhko je potom velký problém. Opačný případ je, pokud máme podlahové topení, to se totiž samo postará o vzniklou nepříjemnou vlhkost. Mimo jiné koberce z vlny či hedvábí přicházejí o pevnost svých vláken. 

Čištění za sucha

 • Výborná metoda, kterou hravě zvládají nejrůznější materiály koberců, i ty citlivé. Na rozdíl od mokré metody je možné ji aplikovat mnohem častěji, ale počítejme s vyšší cenou. K čištění se používá velice účinný prášek, ale jakmile ukončíte vysávání, je nutné dokončit i celkový úklid místnosti. Na pomoc si vezmeme prachovku a ošetříme nábytek, na který se roznesl prach a okna také umyjeme. Tato technika je vhodná i pro uživatele alergiky. Odsává částečky prachu ale i roztoče.

Čištění za pomoci chemie

Chemické přípravky jsou zajisté účinné, ale je potřeba si dát pozor na jejich působení. Každý koberec reaguje jiným způsobem. Než začneme koberec čistit, vyzkoušíme si přípravek na menší ploše, která není až tak moc vidět. Například u stěn za nábytkem nebo pod křeslem, či gaučem. Koberec může změnit barvu svých vláken nebo si poškodí konstrukci vlasu.

Vyklepávací metoda

 • Velmi stará technika, jak vyčistit koberec. Už naše babičky tuto techniku praktikovaly. Velké množství prachu se usazuje na koberci a vzniká tak matný odstín jeho vláken. Koberec má dvě strany, rub a líc. Klepejme vždy z rubu, neponičíme si tak vlákna a prach se nemá šanci více zatlačit do vnitřku koberce.

Triky a babské rady

 • Kysané zelí

  • Staré známé kysané zelí. Jednoduše odlijeme zbytečnou vodu a samotným zelím pokryjeme část koberce. Za pomoci kuchyňské utěrky drhneme vlákna a čekáme na zázrak, kdy zelí začíná sbírat prach do sebe. I když je tato technika výjimečná svou jednoduchostí, zůstává po ní nepříliš lákavá vzpomínka v podobě kysaného zápachu.
 • Octová voda

  • Obyčejná voda s octem. Jak jednoduché i účinné. Bohatě stačí namočit kousek hadru do vody a jít na skvrny od jídla, rozlitého vína nebo dokonce psí louži. Před použitím je potřeba vyzkoušet působení octu na nějakém kousku koberce, který není až tak na očích návštěvám. Ocet může rozpouštět barvu koberců.
Jak vyčistit koberec do krásy?

Metody na čištění koberce

 • Sníh

  • Pokud chceme čistit koberec v zimních měsících, je pro nás výbornou volbou napadaný bílý sníh. Na zahradě si najdeme větší prostor, kam můžeme donést a roztáhnout koberec a pěkně ho celý zasypeme do sněhu. Lépe se takto čistí kusové koberce, kterou jsou lepší manipulaci. Za pomoci smetáku jej vetřeme do koberce a necháme působit.
 • Jedlá sůl

  • Vlákna koberce nám dokonale probudí obyčejná jedlá sůl. Celý koberec posypeme po povrchu a počkáme na její působení. Aby se sůl dostala co nejhlouběji, doneseme si koště a sůl do něj vtíráme. Necháme působit asi půl hodiny a poté pořádně vysajeme vysavačem. Používá se také běžná kuchyňská sůl, ale na její účinky si musíme počkat minimálně dva dny, a až poté vysát.

Kateřina Radová