Jaké si zvolit barvy do bytu?

Jaké si zvolit barvy do bytu?

Vybírání barvy do bytu je snad jediná činnost, která je oblíbená při rekonstrukci bytu. Na trhu máme v dnešní době mnoho odstínů barev a ty, které nejsou skladem nám výrobci rádi namíchají. Nicméně s výběrem správné barvy souvisí i pár jednoduchých pravidel. Společně se nyní podíváme na barvy do bytu z blízka.

Barvy do bytu a jejich rozdělení

Barvy do bytu můžete rozdělit na:

  • Studené barvy
    • Mezi studené řadíme modrou, fialovou i zelenou. Tyto barvy působí dojmem uklidnění a rozšiřují každý prostor.
  • Teplé barvy
    • Mezi teplé barvy můžete zařadit oranžovou, hnědnou, žlutou i červenou. Tyto barvy pomohou ke stimulaci aktivity i komunikaci.
  • Neutrální barvy
    • Neutrální barvy jsou šedá, bílá a černá

Pokud zvolíte správnou barvu docílíte i správné atmosféry v celém bytě. U každé barvy si dejte pozor, aby vám nevytvářela stísněný prostor. K barvě na zdech je dobré správně zvolit i barvy podlahy.

Tipy na zvětšení nebo zmenšení prostoru

Světlý strop se světlou zadní stěnou a podlahou bude vypadat, že je užší a hlubší, navíc celkou místnost zvýší
Světlý strop s tmavou stěnou vytváří pocit úzkosti
Tmavá podlaha se světlým stropem celou místnost rozšíří
Světlá podlaha se světlým stropem dodá místnosti prostor
Tmavá stěna s tmavým stropem i podlahou celkově rozšíří a sníží místnost
Tmavá stěna se světlým stropem i podlahou zvýrazní horizontální linii

Trochu studie barev

I když to tak nevypadá, je výběr barev velice důležitý. Každá barva má nějaký vliv na teplotu samotného člověka. Například jde o pocit zimy a chladu v pokojích, které jsou vymalovány studenými odstíny. Naopak u barev teplých, zde přichází pocit tepla mnohem dříve. Je vědecky dokázáno, že lidé vnímají teplo z barev až o tři stupně Celsia. Proč této studie tedy nevyužít při výběru barvy do bytu.

Pokoje orientované na východ či jihozápad, jsou velmi často lépe osvětlené a teplejší. Pokud by jste zde chtěli docílit trochu chladnějšího tónu, můžete se dívat po zelené světlé barvě nebo studené modré.

Naopak pokoje, které je potřeba trochu ohřát, zvolte červenou, žlutou nebo oranžovou.

Jaké si zvolit barvy do bytu?

Barvy do bytu

Podíváme se na barvy do bytu jednotlivě

Bílá

Naprostou klasickou je bílá barva a dokáže výrazně proměnit celý pokoj. Jelikož jde o neutrální barvu, který znamená čistotu a nevinnost, projasní a provzdušní každou místnost, především tu menší. V kombinace s jinými barvami, krásně vynikne. Bílou můžete použít v koupelnách i kuchyních. Aby však nepůsobila nudně, vybavte pokoj nějakým vhodným doplňkem.

Žlutá

Žlutá barva nám symbolizuje jas, slunce i rozum. Je vhodná do místností, kde pracujete, například pracovny a kanceláře, dokáže totiž zvýšit váš pracovní výkon. Její předností je optické zvětšení prostoru. V jídelně podpoří chuť k jídlu a hodí se i do obývacích pokojů.

Oranžová

Touto barvou si hezky projasníte a prohřejete každou místnost. Hodí se tedy do tmavších místností, navíc posiluje vitalitu i chuť k jídlu. Nejčastěji se používá v obývacích pokojích nebo kuchyních.

Červená

Barva lásky, touhy a vášně. Zároveň však barvou hněvu nebo agrese. Mnoho lidí si červenou barvu volí do ložnice, protože povzbuzuje k zahřátí lidského organismu a vybízí k fyzické aktivitě. Jako doplňková barva může být využita v kuchyni nebo jídelně, kde dodá chuť ke stolování. Nejlepší je tuto barvu kombinovat s jinou, aby nebyla moc dominantní.

Fialová

Naprosto dokonalá barva pro ty, kteří touží po uklidňující barvě. Fialová je často spojována s meditacemi a duchovnem. Napomáhá s úzkostnými stavy a také podporuje správnou činnost srdce. Fialová barva vypadá pěkně v kombinaci se zelenou nebo černou. Musí se však jednat o světlý odstín. Tmavý odstín působí extravagantně. Výbornou volnou pro vymalování touto barvou je dětský pokoj nebo ložnice.

Modrá

Modrá je dobrá, jak zpívají v písničce. Přináší do pokojů pohodu, klid a mír. Pokud však zvolíte špatný odstín, dodá vám pocit chladu a také smutku. Příliš tmavá modrá působí dominantně a nepřátelsky. Světlý odstín se ale hodí do koupelny i ložnice.

Zelená

Zelená barva je barvou přírody a zároveň symbolem života. Pro mnoho lidí znamená klid a naději a tím i blahodárně působí na psychiku. Výborně se hodí do místností jako je ložnice nebo koupelna. Dokonale nám podpoří soustředění i duševní činnost. Nemusíte se bát vymalovat zelenou třeba dětský pokoj nebo pracovnu, bude vám snižovat vnímání okolí. Hezky se dá kombinovat s hnědou, oranžovou nebo červenou.

Šedá

Neprosto neutrální barvou je šedá. Působí velmi decentně a nenápadně. Pro hodně lidí může být však velice nudná, spojíte-li ji s nějakou druhou barvou, vznikne velice hezká kombinace, která už tak fádní nebude. Doporučená kombinace je šedá s červenou, růžovou nebo zelenou.

Hnědá

Vyzařuje z ní teplo, pohodlí a útulno. Jelikož se jedná o barvu země, dodává do interiéru svou hřejivou atmosféru. Nejlépe se hodí do místností pro odpočinek, nebo na chodbu, která je vstupní.

Černá

Pro mnohé lidi, je černá smutná, působí dojmem strachu, tmy nebo zániku. Nicméně je barvou jednoduchosti a elegance. Pokud ji budete mít na velkých plochách, může vznikat pocit deprese. Výborně se však hodí jako doplňující barva nebo při zdobení detailů. Černou barvu je však lepší využít na nábytku nebo dekoracích.

Kateřina Radová