Je konec 100% hypoték?

Konec 100% hypoték?

Pro veškeré hypotéky nastali v roce 2016 určité změny. Konkrétně od října. Nově se zavedlo, že hypoteční úvěry již nebude možné sjednat ve stoprocentní výši. Od roku 2017 nachystala Česká národní banka ještě přísnější pravidla. Společně se podíváme na konec 100% hypoték.

Proč konec 100% hypoték?

Ukončení možností dosáhnout 100% hypotéky, má jediný důvod. Tímto důvodem je velice snadná dostupnost nabízených hypotečních úvěrů. Některé banky nabízely hypotéky s úrokovou sazbu i 1,29 %.

V dnešní době však výše úroku klesna až na 1,84 %. Zajímavá čísla byla obrovským lákadlem pro mnoho žadatelů o úvěr. Především pro ty, kteří by jinak neměli možnost řádně splácet.  Zařízením 100% hypotéky se ale mohou dostat do nepříjemné situace. Po tom co se zvednou měsíční splátky a narostou úrokové sazby, které stoupají většinou po uplynutí doby fixace.

Čemu chtějí banky zabránit

Konec 100% hypoték má vést k odbourání:

  • velkého počtu zadlužení
  • různých exekucí
  • přehřívání trhu

Půjčit si bez úspor i bez 100% hypotéky je možné

Česká národní banka vydala pouze opatření. To znamená, že nevydala striktně dané příkazy nebo zákazy a možnosti k poskytování 100% hypoték pouze doporučuje. Banky, které umožňují zařízení této hypotéky, nemusí přijímat takovéto rozhodnutí. Nicméně se očekává, že velká část těchto institucí bude konat dle jejich požadavků, nebo alespoň omezí vydávání. Některé banky se dokonce rozhodly pro úplné zrušení 100% hypoték.

Nemusíte zoufat pokud zrovna vaše zvolené banky zrušily zřizování této hypotéky. Najde se plno dalších možných řešení, jak zvládnout pořízení vlastního bydlení bez úspor. Jedno takové řešení je kombinace dvou úvěrů

Například

Můžete se vydat do banky pro nezajištěný úvěr ve výši 5 % z hodnoty nemovitosti, kterou chcete kupovat. Jakmile vám přijdou peníze na účet, nabízí se zajít do další banky. Tam požádat o hypotéky ve výši 95%.
I když se to zdá jako podvod, jedná se o řešení, které není nezákonné. Určité banky rádi tuto možnost nabízí. Všechny bankovní instituce budou zjišťovat vaši bonitu a také, jak jste schopni splácet celý úvěr.

Co jsou to 100% hypotéky

100% hypotéka není v podstatě ničím odlišná od ostatních hypotečních úvěrů. Znamená totiž, že žádáte o celou částku, kterou nutně potřebujete na koupi nové nemovitosti. Titul výjímečnosti získala pouze na základě skutečnosti, že si ji lidé tak často nezařizují. Nejčastěji si žadatelé zřizují jen 85% hypotéky.

Pro koho je tato hypotéka?

100% hypotéka je vhodná zejména pro toho, kdo si chce splnit svůj záměr a přesto nemá žádné vlastní finanční prostředky.

Se 100 % hypotékou lze:

Pokud žádáte o hypoteční úvěr ve výši 100%, je nutné splnit podmínky banky. Nejčastěji je potřeba mít stabilní příjmy a musí být standardně doložitelné.

Konec 100% hypoték?

Výhody a nevýhody hypotéky

Náročnost 100% hypoték

Pokud žádáte o 100% hypotéku, musíte myslet i na to, že čím vyšší částku si půjčíte, tím vyšší budou i úroky. Je to však velká nevýhoda. Vyšší úrokové částka znamená, že budete mít nastaveny mnohem vyšší splátky na měsíc. Také si banka nadiktuje přísnější opatření, díky kterému o Vás zjistí potřebné informace. Zajišťují si tak pojistku pro návratnost půjčených peněz.

Výhody a nevýhody 100% hypoték

Výhody:

  • Financování svého záměru pouze z peněz z hypotéky
  • Možnost začít s výstavou bez vlastních financí

Nevýhody:

  • Vyšší úroky
  • Vyšší požadavky na žadatele
  • Přísnější požadavky na platební historii
  • Nutnost dozajištění
  • Přísně se posuzuje vhodnost nemovitosti

Na závěr

Jelikož se nám nabízí mnoho faktů o 100% hypotékách, nemůžeme jednoznačně říct, jestli je tato hypotéka výhodná nebo ne. Pro mnoho lidí ukrývá možnost čerpání 100% hypoték značné výhody. Pro jiné však už výhodná není, nicméně trh nabízí mnohem lepší řešení přímo na míru. Vždy záleží v jaké situaci se žadatelé nachází. Někdy hraje důležitou roli čas, kdy potřebují rychle peníze, nebo mohou počkat.

Kateřina Radová