Kupujeme nový koberec

Kupujeme nový koberec

Výběr koberce provází hned několik zásadních otázek. V první řadě musíme sami vědět, do které místnosti jej chceme vybrat. Každý koberec má svou hlavní funkci a pokud chceme, aby splňoval všechna naše očekávání, ujasníme si, k čemu má vlastně sloužit. Prakticky i esteticky. Podíváme se tedy společně na základní požadavky, které by měl koberec mít.

V dnešní době je již možné zakoupit koberec před internet, ale přeci jen je lepší si zajet osobně do obchodu. Nic se nevyrovná velkému výběru přímo před očima, pořádně si vybranou krytinu osahat a zjisti si na místě potřebné informace. Moderní trh nabízí opravdu nepřeberné množství koberců, plno barevných variant a mimo jiné se i výrazně liší cenou.

Co koberec, to jiné vlákno

Každý koberec je složen z určitých vláken a vlasu. Jeho kvalita, ale i cena se poté odvíjí od toho, jaký druh vlákna výrobce použil na výrobu a jaká je samotná konstrukce daného vlasu.

Vlákna:

  • Umělé vlákno
  • Vlna
  • Hedvábí
  • Další přírodní materiály

Konstrukce vlasu:

  • Střižený vlas
  • Kobercová smyčka

Máme-li zájem o levnější variantu koberců, můžeme se poohlížet kobercích vyrobených z umělého vlákna. Pokud, ale chceme něco originálního, tím pádem i něco dražšího, nabízí se nám koberce hedvábné, vlněné nebo z nejrůznějších přírodních materiálů.

Konstrukce vlasu je důležitá pro všechny koberce, které mají být umístěny třeba v dětském pokoji, pracovních místnostech nebo kdekoliv, kde bude koberec více zatěžován. Do takových prostorů volíme kobercovou smyčku, jelikož je lepší na údržbu. Střižený vlas je velice komfortní a hodí se například do ložnice, obývacího pokoje nebo koupelny.

Důležité symboly na koberci

Výrobce by měl na rubovou stranu každého koberce připojit důležité piktogramy, které nás informují o všech vlastnostech koberce. Pomohou nám zjistit, zda daný koberec vhodný na domácí využití, pro zvířata nebo splňuje zátěžový účel. Jako bonus také uvádějí doplňující informace. Například vhodnost koberce na podlahy s podlahovým vytápěním nebo možnost jej využít pod nábytek. Hledáte-li na internetu svůj vysněný koberec, nezapomeňte na tyto symboly. Výrazně Vám ulehčí práci a řeknou Vám, jak kvalitní obchod jste navštívily.

Kupujeme nový koberec

Typy vláken a vhodné použití koberce

Koberec do celé místnosti nebo jen kusový?

V poslední době se takzvaně roztrhl pytel s kusovými koberci. Dokonale nám vylepší stávající interiér pokoje či chodby, a doplňují tak podlahovou krytinu. A jsou stále víc a víc oblíbenější. Celoplošné koberce se volí jako jediná podlahová krytina a je nutné vzít v úvahu, kde jej potřebujeme. Na trhu máme velké množství barevných variací, takže se nemusíte bát jedno-barevnosti, monotónnosti či nudného vzhledu.

Různé materiály

Zvolený materiál, který je použit na výrobu koberce je velmi důležitý. Odvozuje se od něj kvalita, jeho využití a následná cena. Na výběr máme tedy buď umělé vlákno nebo přírodní materiály. Důležité je mít vytvořený rovný podklad, nerovnosti by se ihned ukázaly a koberec by se mohl vlnit.

Umělé vlákno

Nejčastěji používaný umělý materiál pro koberce je nylon, polyamid, jehož pružnost a trvanlivost ohromí mnoho uživatelů. Takový koberec se výborně hodí do dětského pokojíčku, obývacího pokoje nebo tam, kde očekáváme větší zatěžování. Druhý nejpoužívanější je polypropylen,který výborně odvádí vlhkost a udrží si barvu. Mimo jiné patří do oblíbené cenové kategorie.

Přírodní koberce

Přírodní materiál je vynikajícím řešením pro kusové koberce, které můžeme využít do interiéru jako doplněk k laminátové podlaze nebo dřevěné. Trh nám dává na výběr hedvábí, vlnu a rostlinné vlákna, Například kokos, mořskou trávu, sisal a mnoho dalšího. Každý kusový koberec je umělecké dílo a jde s moderní dobou.

  • Vlna dopřává koberci nádherný vzhled, přírodní krásu a vynikající vlastnosti. Dokonale odpuzuje nečistoty a výborně se udržují. Dokonce do sebe nevsakují ani rozlité tekutiny. Přírodní vlákna navíc absorbují vlhkost a tvoří vhodné klima i pro uživatele s alergiemi.
  • Rostlinné vlákno vytváří příjemný a hřejivý vzhled místnosti. Jeho skvělou vlastností je, že přijímá, ale i odevzdává vlhkost ze vzduchu. Naprostou výhodou je možnost jej ekologicky zlikvidovat.

Kateřina Radová