Nevíte, jaký si zvolit plot pro Váš dům?

Nevíte, jaký si zvolit plot pro Váš dům?

Společně se nyní podíváme na typy plotů, které jsou v dnešní době hojně využívané. Shrneme si výhody i nevýhody každého plotu, jeho životnost a složitost údržby. Na výběr máme mnoho variant materiálů, ale i velkou škálu barev. Pojďmě si tedy vybrat ten správný plot.

Dřevěný plot

Mezi nejoblíbenější variantu patří dřevěné ploty, které můžeme mít v nejrůznějších tvarech i povrchových úpravách. Dokonale se hodí k dřevěnným altánům, a terasám.

Nejčastěji se používá:

  • smrkové
  • modřínové
  • borovicové dřevo

Také můžeme zvolit exotické dřevo, ale je potřeba počítat s tím, že si sáhneme více do kapsy. Dřevěné ploty dokonale doplňují domy postavené v kombinaci s dřevem.

Nevýhody: Omezená životnost, která čelí všem povětrnostním podmínkám, všelijakému hmyzu a cizopasným houbám.

Živý plot

Na výběr se nám nabízí také živé ploty, které jsou tím nejpřirozenějším řešením k přírodě. Fantazii se meze nekladou. Navíc ve spojení s přírodním trávníkem nebo umělým, bude vypadat vaše zahrada jako oáza. Zde najdete tipy na dobré sekačky.

Do živého plotu můžeme zvolit různé typy rostlin:

  •  jehličnatých,
  • listnatých
  • kombinace popínavých
  • kvetoucích rostlin

Velkou výhodou tohoto plotu je jeho snadné tvarovaní, estetika a přírodní vzhled. Mimo jiné nás ochrání před prachem ze silnice, hlukem a dokonce i částečným větrem.

Nevýhody: Chceme-li  mohutný, hustý a vysoký živý plot je potřeba dopřát mu dostatek času pro jeho růst a přitom jej pravidelně udržovat. Spodní části plotu se většinou podsazují nějakou zábranou proti vniku menších zvířat a je nutné počítat s vhodným obdobím k jeho možné výsadbě.

Drátěný plot

Mezi nejlevnější a nejdostupnější variantu patří plot drátěný, který je rychlý na výstavbu, levný a dostupný. Jeho předností je vysoká průhlednost. Pokud využijeme pozinkovanou nebo poplastovanou verzi, docílíme vysoké antikorozní ochrany. Chceme-li pozemek efektivně zabezpečit, přidáme na plot ostnatý drát.

Nevýhody: Nevýhodu drátěného plotu bývá jeho vizuální nepřitažlivost a nezvýší ani estetickou hodnotu našeho domu. Pro zloděje snadný oříšek, stačí mít pouze vhodné nářadí a plot je znehodnocen. V zimě je nutná pravidelná údržba, máme-li nepozinkovanou variantu.

Kovaný plot

Naprosto největší výhodou, nadčasovou záležitostí a vznešeným vzhledem se pro nás stává plot kovaný. Výborně se hodí i ke každé starší budově. Pokud se rozhodneme postavit kovaný plot, vznikne nám výborná ochrana před vniknutím, doplnit jej můžeme o kovové hroty nebo špice. Docílíme důstojného a velmi vkusného ohraničení pozemku. Kovaný plot patří do bezúdržbové kategorie, musí se ale skloubit kvalitní žárové zinkování s poctivou ruční prací. Korozi podléhá velmi pomalu.

Nevýhody: Kovaný plot se pohybuje ve vyšší cenové relaci a pro někoho může být překážkou vyšší pohledová průhlednost.

Plastový plot

Toužíme-li po levné a prakticky bezúdržbové verzi plotu, můžeme skočit po plotu plastovém. Jedná se v podstatě o plastové latě, které jsou náhradou dřevěných plotů. Plastové ploty se mohou vyrábět z recyklatu, což je levnější nebo pak z dražší varianty a to je  z PVC. Tato dražší verze nabízí velkou paletu barevných kombinací. Lidé často využívají například dokonalou imitaci dřeva.

Nevýhody: Plastové ploty z PVC podléhají časem skvrnám na latích nebo se také začíná drolit materiál. Musíme brát ohledy i na teplotní roztažnost. Při delších profilech může vznikat nežádoucí ohnutí.

Nevíte, jaký si zvolit plot pro Váš dům?

Výhody i nevýhody každého plotu

Kamenný plot

Další možností je pro nás je plot z kamene. Jedná se o ocelové dílce sypané kamením a v dnešní době patří mezi nejpopulárnější. Má velice ohromnou trvanlivost a pevnost. Na první pohled se zdá, že jsou mohutné a naprosto nepřehlédnutelné, ale pokud zvolíme vhodný materiál, dokáží výborně spolupracovat s okolím a nestrhují na sebe veškerou pozornost. K výstavbě takového plotu nepotřebujeme složitou přípravu ani realizaci. Ocelové dílce můžeme postavit i na základech našeho starého plotu a nemusíme tak betonovat nové. Mnoho lidí si své ploty zkrášluje různými popínavými rostlinami.

Nevýhody: Obnažené části konstrukce. Při zvolení nestandardních výšek je nutné dodržet antikorozní úpravu, protože pokud se ocelové dílce dosypou do plna, špatně se poté udržují. I proto, že jsou plné klece kamení horší na manipulaci a může docházet k různým deformacím elementů.

Betonový plot

Povíme si i o betonových plotech, které mohou být ze ztraceného bednění nebo tvarovek. Tvarovky se dnes dají sehnat poměrně snadno a záleží jen na nás, jaký tvar a barvu zvolíme. Výhodou takového plotu je naprostá neprůhlednost a budeme mít dokonalé soukromí. Před výstavbou je nutné vykopat spáry a vybetonovat je. Betonové ploty mají velkou odolnost a životnost.

Nevýhody: Nutno počítat s delší dobou výstavby a vyšší pořizovací cenou. Někdy působí jako opevnění před hradem.

Každý plot Vám poskytne bezpečnost a některé také výbornou ochranu soukromí, kde si můžete vystavit bazén.

Kateřina Radová