Podlahové topení a jeho výhody

Podlahové topení a jeho výhody

V dnešní době je velice populární mít doma podlahové topení. Je to bezesporu užitečná věc, nicméně má i své nevýhody. Nejčastěji se k jeho instalaci rozhodují majitelé, kteří staví nové rodinné domy. Ale i ti, kteří rekonstruují či zateplují. Společně se nyní podíváme na podlahové topení a jeho výhody i nevýhody.

Podlahové topení a jeho charakteristika

Každého zahřeje teplo, které jde zespod od noh. Pokud se rozhodnete pro výstavbu podlahového topení, musíte dodržovat určitá technická pravidla, mezi které patří i správné vybetonování podkladu.

U podlahového topení je potřeba zajistit přiměřenou teplotu nášlapné vrstvy.

Její teplota tedy nesmí být vyšší:

  • Než 29 °C v obytných místnostech
  • Než 33 °C v koupelnách

Regulace teploty je důležité pro lidský organismus, protože vyšší teploty mají negativní vliv. Z tohoto důvodu vyplývá tedy první nevýhoda. Kterou je nízká teplota pro vytápění místností a tím i pomalejší nástup příjemného tepla.

Do jakých domů se hodí podlahové topení?

Podlahové topení je možné dát do rodinných domů, které nejsou moc staré a mají malý tepelné úniky. Například staré domy s třídou energetické náročnosti D a i horší, nejsou tou nejlepší volbou. Vyšlo by vás to mnohem dráž na energiích, než běžné topení radiátorem. Také ve všech historicky chráněných budovách volíme jiné vytápění.

Dalším typem budov, které nejsou moc vhodné, jsou například rekreační budovy. Jelikož svůj pobyt zde volíme, jen na pár dní a pokud potřebujeme rychle zatopit, podlahové topení nám to neumožní.

Jak je to s vytápěním?

Pokud vlastníte nezateplený dům, budou se vám místnosti vytápět pomalu. Dokonce je možné, že vám v zimě podlahové topení ani pokoje nevytopí. Teplota uvedená výše (29 °C) nemá šanci pokoj zahřát. Oproti klasickému radiátoru, který má teplotu otopné vody až 80 °C. Proto dobře přemýšlejte, zda se vám podlahové topení vyplatí. V případě nezatepleného nebo špatně zatepleného domu, se funkce topení omezí a vám budou chodit složenky s velkými částkami.

Vhodné místnosti

Velice dobré uplatnění má podlahové topení v nových domech, ale i v nově rekonstruovanách budovách. Odborníci jej doporučují do místností, kde jsme nejčastěji. Naopak chodby nejsou dobrou volbou, ani malé prostory.

Podlahové topení a jeho výhody

Výhody a nevýhody podlahového topení

Potěr a krytina na podlahu

Důležitý je potěr podlahy

K podlahovému topení patří i vhodně zvolený potěr. Chcete-li docílit rychlého prohřátí, zvole materiál s vysokou vodivostí. Tento materiál prohřeje interiér do půl hodiny. Stejně tak přestane hřát, až topení vyplete. V opačném případě budete topit na požadovanou teploty klidně i tři hodiny a přebytečné teplo by jste museli větrat pryč oknem. Materiál s vysokou vodivostí tepla je velmi ekonomický a navíc tlumí zvuky kroků. Stačí jej nanést ve vrstvě 2 centimetrů nad trubky.

Důležitá je i krytina

Aby se vám interiér prohřát rychleji je potřeba mít i dobře zvolenou podlahovou krytinu.

Nejčastěji používaným materiálem je třeba:

  • Vinyl
  • Dlažba
  • PVC

Velmi oblíbená je keramická dlažba, se kterou nejsou problémy a navíc je hygienická a dobře se o ni pečuje. Nedoporučuje se využít koberec.

Pokud máte doma domácího mazlíčka, bude se vám hodit i tento článek.

Pozor na celoskleněné příčky

Někdy se nastaneproblém, pokud zvolíte špatný postup. Při instalaci podlahového topení a příček je potřeba dodržet určité kroky a umožnit průchod pro topení. Kotvící lišty jsou ve tvaru ”U“ a jejich minimální hloubka usazení musí být 3 cm. Pokud tak neučiníte, hrozí vám možnost provrtání vedení podlahového topení.

Také je dobré si dát pozor na přípravy otvoru, pro celoskleněné dveře. Součástí těchto dveří je podlahový samozavírač. Otvor by měl být v hloubce cca 20 cm. Dobře se na tento otvor hodí polystyrenová kostka, kterou si připravíme podle rozměru samozavírače. Polystyren se poté jednoduše vyřízne a nasadí se samozavírač.

Kotel a podlahové topení

V mnoha případech si lidé zvolí kombinování podlahového topení s radiátory. Je však potřeba zvolit i správný kotel, který umí spravovat dva okruhy, kdy je v každém okruhu jiná teplota vody.

Kateřina Radová