Pořádný úklid stavebního materiálu

Pořádný úklid stavebního materiálu

Každý, kdo se pustí do rekonstrukce starého domu nebo výstavby nového, musí počítat i s nutným úklidem. Úklid stavebního materiálu má svá pravidla a je dobré se jich držet Celé uklízení pak bude jednoduší a rychlejší. Společně se nyní podíváme na postup, jak s přehledem zvládnou úklid stavebního materiálu.

Úklid stavebního materiálu a vhodní pomocníci

Pro dokonalý úklid stavebního materiálu existuje mnoho pomocníků.

Jedná se o:

  • Moderní technologii
  • Nástroje
  • Chemické prostředky
  • Úklidové stroj

I když nemáte rádi uklízení, na stavbě se mu nevyhnete. Máte na výběr ze dvou možností. První varianta je pravidelné uklízení během celé stavby, nebo vše nechat na poslední fázi pro dokončení stavebních prací.

Co budete uklízet?

Aby jste si mohli vybrat správný prostředek na čištění i úklid, je potřeba vědět, co přesně budete dělat. Může jít o čištění mechanických nečistot, jako jsou cihly, kapky malty a jiné materiály. Také se jedná o zbytky barev, plno prachu i mastnota.

Prach je nejhorší

Nejlepší způsobem na hrubé nečistoty jsou mechanické postupy, které nepotřebují složité nástroje. Po vyčištění touto metodou, je však nutné zbavit svůj dům i jemných nečistot. Základní složka jemných nečistot je prach.

Dobrou volbou pro jeho odklizení je mokrá cesta, což znamená navlhčení hadru nebo mopu. Mezi hlavní výhody tohoto způsobu patří to, že se dál nevíří prach.

Vysávání je také dobrou volbou, ale nehodí se pro uklízení omítkového prachu. Poničí se tím vyvavač.

Typy nečistot po stavebních pracích

  • Nejrůznější hrubé nečistoty
  • Nejmenší prach
  • Mnoho zbytků od malty
  • Mastnosty
  • Nečistoty od malování

Zbytky od malby

Uklízet po malování je v podstatě jednoduchá věc. Musíte si však dávat pozor na povrchy, které již máte natřené. Některé povrchy jsou citlivé na kyseliny. Vhodné jsou přípravky Ecolab. Pokud však toužíte po levnější variantě, ale přesto účinné, využijte obyčejného octa s vodou.

Mastnosta

Mastnotu můžete najít například na podlaze, v podobě nechtěného vosku nebo oleje. K tomuto čištění se použije alkalických čističů. Bohužel nejdou odstranit úplně. Jiné intenzivní prostředky dobře fungují na odstranění mastnoty z linolea, PVC i gumy.

Pořádný úklid stavebního materiálu

Jak pořádně uklidit?

Čištění různých povrchů

Při stavbě se tvoří mnoho odpadu a velmi práší. Doporučený postup, je začínat vždy od horních linií. Mezi vyšší linie patří i okna, světla a obklady. Jde především o svislé povrchy a všechny předměty, které se v mohou objevit v domě.

Okna

Všechny okna v domě budou vyžadovat vyčištění, a to nejen od prachu, ale i od hrubých nečistot. Aby se vám podařilo dostat z oken dolů tyto nechtěné nečistoty, využijte chemii, která obsahuje alkohol. Velmi oblíbené mechanické věci pro čištění jsou teleskopické tyče, stěrky, žiletky nebo mikrovlákno.

Osvětlení

Po každém malování vznikají fleky nebo skvrny. Nevyhýbají se ani světlům, jejich kryty však stačí přetřít vlhkých hadrem a nějakým čistícím přípravkem. Před čištěním světel se doporučuje odpojit elektrickou energii.

Obklady, které jsou z přírodních materiálů, můžete rovněž vyčistit přípravkem s alkoholem. Pokud si na pomoc vezmete ještě hadr s mikrovlákny, dosáhnete vynikajícího výsledku. Hrubé nečistoty nečištěte práškovým ani tekutým pískem, mohli by jste si poškrábat povrchy. Raději zvolte houbu, která má abrazivní plochu. Na pórovité povrchy se hodí piniové mléko.

Jak na úklid stavebního materiálu?

Ať už stavíte nový dům nebo jen rekonstruujete, potřebuje někam odvést stavební suť. Na výběr máte dvě možnosti. Buď si zaplatíte odvoz odpadu specializovanou firmou nebo svépomoci. Stavební firma si však účtuje nějaké peníze, se kterými musíte počítat. Například za ruční nakládání asi 200 kč/hod. Každý kontejner má nějakou předepsanou možnou hmotnost, ta se projevuje na ceně. Stejně jako to, na jaký druh odpadu si kontejner objednáte. Další výdaje jsou za skládku. Nicméně objednání kontejneru od firmy i s likvidací, je pro vás výhodnější, než si obstarávat vše sami. Například sami nakládat, sami obvolávat skládky a také, málokdo svůj kontejner půjčí zadarmo.

Kateřina Radová