Pravidla pro výběr světla do kuchyně

Pravidla pro výběr světla do kuchyně

Nejdůležitější místností v domácnosti je kuchyně. Zde trávíme velkou část svého času, ať už při rodinných večeřích nebo přípravách na oslavy. Velmi často je kuchyň místem, kde sedíme s návštěvou a relaxujeme u kávy. Společně se nyní podíváme na nezbytné součásti, kterými jsou světla do kuchyně.

Hlavní závěsné světlo

V každé kuchyni je jeden bod, který je hlavním světlem. Většinou jím je závěsné světlo uprostřed stropu, svítící bodově dolů. Bohužel však toto světlo neprosvítí tmavé kouty a ani kuchyňská linka nemá dostatečné světlo. Závěsné světlo by se mělo umisťovat přímo nad jídelní stůl. Vhodným světelným zdrojem pro hlavní osvětlení bývá teplá bílá barva. Ta pomáhá k příjemnému a odpočinkovému dojmu.

Výběr světla – nasvícení více míst

Velice dobrým řešení pro osvícení více míst v kuchyni, jsou víceramenná svítidla. Každé jejich rameno tak lze nasměrovat do potřebných tmavých koutů. Také je možnost jimi nasvítit celou pracovní plochu. Jen si musíte dávat pozor na vrhání stínů, které tak znemožňují efektivní nasvícení při práci. Do kuchyně se tedy lépe hodí bodové světla.

Bodová svítidla

V dnešní době nám trh nabízí LED bodová svítidla. Bodovky patří do velmi ekonomické třídy a zároveň dobře prosvětlí celé pokoje. Výhodou je i jejich světlo, které se odráží bez odlesků. Pokud toužíte po zajímavém efektu, můžete si bodová svítidla umístit nad skříňky. Vycházející světlo dodá světlejší dojem celé kuchyni. Zde si dejte záležet na povrchu nábytku i pracovní desky.

Podsvícení pracovní plochy

I když máte v kuchyni hlavní světlo, je dobré ho doplnit i o další osvětlení. Především pro pracovní plochu. K dobrému nasvícení dopomáhají LED pásky, které vám budou svítit přímo pod ruce. Jejich výhodou je i dobrý odstín, tedy studený bílý, který je vhodný k soustředění se na práci. LED pásky lze využít i pro nasvícení zásuvek či šuplíků.

Pravidla pro výběr světla do kuchyně

Vhodná světla do kuchyně

Výběr světla do kuchyně a jídelny

Pro mnohé je světlo poslední věcí, kterou by chtěli řešit. Však se koupí nějaké a je to. Nicméně by kuchyňské svítidlo mělo alespoň částečně ladit se světlem do jídelny. A to především v případě, že je jídelna součástí kuchyňského prostoru. Zde je potřeba mít jednotný styl. V opačném případě, kdy je jídelna samostatně, můžete zvolit různé experimenty. Vždy však platí vybírat si takové osvětlení, které nebude vaše oči dráždit.

Na co si dát pozor?

Stejně jako jiné místnosti, má i kuchyně své požadavky. Jelikož se v kuchyni vaří jídlo a poté i  konzumuje, je potřeba na vše dobře vidět.

Osvětlení by mělo být:

 • Jedno hlavní světlo nad jídelním stolem
 • Pomocné svítidla pro tmavé kouty
 • Nad samotnou kuchyňskou deskou
 • Osvětlení skříňky a šuplíky
 • U varné desky a sporáku
 • Podle vybavení kuchyně vybírat odstíny světla

Jaké máme odstíny světla?

 • Světlo studené bílé
 • Světlo bílo-žluté
 • Světlo žluté

Nejčastěji si lidé vybírají odstíny bílo-žluté. Pokud však zvolíte jiný, dávejte si pozor na jeho ostrost.

Kam s jednotlivými světly?

Samotné počty a umístění všech svítidel musíte roztřídit dle jejich velikosti a také počítat s rozložením kuchyně. Například:

 • Centrální lustr – zvolte raději do kuchyně, kde je vysoký strop
 • Zapuštěná halogenová světla – do kuchyně s nižším stropem
 • Bodová a rampová světla – výborně prosvětlí více povrchy a stěny
 • Světlo nad skříňkami nebo na stěně –  vytvoříte dobré světlo a bude působit dojmem, že máte vyšší strop
 • Světla vystupující z povrchu – velmi často a snadno se špiní

Barvy na zdi a světlo

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv osvětlení, je dobré myslet na výšku jeho umístění. Pokud chcete namontovat lustr, dejte ho co nejvýš. Pro návštěvu vyššího vzrůstu, by to mohlo být překážkou. Každé svítidlo by mělo být vybíráno i s ohledem na barevnost pokojů. Například bílá barva výrazně světlo odráží. Ale tmavé barvy jej naopak pohlcují.

Kateřina Radová