Rady na instalování sádrokartonů

Rady na instalování sádrokartonů

I když se zdá, že instalování sádrokartonů není žádná věda, je potřeba dodržet určitá pravidla. Na trhu je mnoho typů sádrokartonů i jejich využití. Společně si nyní projdeme základní pravidla pro správné instalování sádrokartonů.

Instalování sádrokartonů a správný typ

Každý typ sádrokartonu má svou barvu:

 • Červený (růžový) – má zvýšenou odolnost vůči teplotám při požáru
 • Zelený  – používá se především do koupelny kvůli zvýšené odolnosti na vlhkost
 • Bílý(šedý) – jde o naprosto běžný sádrokarton
 • Modrý – společně s bílým má vysoký zvukový útlum
 • Tvarovatelný – vhodný pro stropní podhledy

Všechna možná a vhodná řešení pro instalování sádrokartonů, by měla být uvedena ve vašem projektu stavby. Nebo se můžete obrátit na profesionály.

Tepelná a protihluková izolace

Při výběru vhodného sádrokartonu se musíte dívat na samotný typ, také na jeho materiální skladbu, a fyzikální vlastnosti. Je nutné nezapomenout především i na jeho tloušťku, to znamená jakou má vlastně schopnost izolace.

Izolace má hlavní úkoly, kterými jsou izolovat teplo a také zvuk. Izolováním podlady docílíte kročejového útlumu, a od izolace příček zase útlum hluku. Aby vám unikalo co nejméně tepla, je dobré izolovat obvodové stěny či stropní podhledy.

Instalování sádrokartonů a konstrukce

Sádrokarton nemůže stát jen tak sám o sobě. Je potřeba jej něčím nést. Používají se nosné konstrukce neboli podkonstrukce. Aktuální trh nabízí nosné profily vyrobené z hliníku s kotvícím materiálem. Také je k dostání dřevěná konstrukce z latí.

Hliníkový profil může být:

 • Příčkový
 • Podhledový
 • Obkladový

Příslušenství ke konstrukcím

Pro sádrokartonové konstrukce se používá mnoho příslušenství. Jedná se například o krokvové závěsy, přímé závěsy, pérové rychlozávěsy, stavěcí řemeny, spojky profilů, šrouby a vruty, kotvy, hmoždinky a dráty s okem.

Mimo jiné potřebujete mít i speciální nářadí:

 • Vrtačku
 • Šroubováky
 • Vodováhy
 • Nože
 • Tužky
 • A jiné…
Rady na instalování sádrokartonů

Instalování sádrokartonů

Jak na opracování desek

Sádrokartonové desky se rozřezávají nožem. Postup je takový, že naříznete líc desky a potom si desku otočíte a zlomíte v řezu. Pak následuje odříznutí druhé strany (rubu). Musíte také upravit hrany, na pomoc si vemte hoblík. Pokud chcete vytvořit nějaký otvor na ploše desky, použijte nebozez.

Jak na připevnění desek

Desky připevňujeme ke konstrukci šrouby TN.

Na kovovou podkonstrukci za použití jednoduchého opláštění, potřebujete šrouby dlouhé 25 mm.

Na dřevěnou podkonstrukci pak 35 mm.

Velice důležitou součástí je hloubka zapuštění šroubu. Odborníci radí dodržování vzdáleností jednotlivých šroubů 170 mm u šikmin a podhledů. U svislých ploch pak 250 mm .

Také je nutné dodržet vzdálenosti šroubů od hran. Řezné hrany 15 mm, podélné 10 mm.

Tmelení hran a spár

Ke tmelení spár jsou potřeba práškové spárovací tmel, ty se po uschnutí brousí. Na finále použijte pastový tmel. Práškový tmel připravíme do nádoby s vodou. Prášek vysypávejte až ke hladině vody a pak nechejte 3 minuty odstát. Jakmile uplyne tato doba, můžete začít míchat. Pokud se vám nebude zdát hustota, dořeďtě vodu. Nikdy nepřisypávejte další prášek.

Na suché spáry nalepte výztužnou pásku nebo skelnou. Až vám tmel ve spárách zatuhne, přejděte k dalšímu kroku, kterým je přestěrkování a uhlazení do ztracena.

Konečnou úprava proveďte pastovým tmelem, který přebrousíte brusnou mřížkou. U každého postupu si dejte pozor na výztužnou pásku, aby nedošlo k jejímu poškození. Připravte se na obtížnější tmelení ve vnitřních koutech, vnějších rozích a napojení tmelených desek na další konstrukce.

Pokud nedodržíte přesné postupy, mohou se vám právě v koutech a rozích v budoucnu objevit různé praskliny či poškození.

Závěr a povrchová úprava

Po všech důležitých krocích, přichází na řadu i penetrace, které napomáhá ke sjednocení povrchu. Jakmile zaschne, můžete se vrhnout na malování nebo tapetování a keramické obklady. Vybírejte vždy materiál vhodný pro sádrokartony.

Nejlepším řešením pro vymalování pokojů ze sádrokartonu, je malovat pomocí válečku nebo nástřiku. Klasická štětka není doporučována.

Jako poslední se musí vše pořádně uklidit.

Kateřina Radová