Rekonstrukce a rozvody elektřiny

Rekonstrukce a rozvody elektřiny

Pokud jste ve fázi, kdy potřebujete udělat rekonstrukci bytu a nové rozvody elektřiny, využijte raději odborníka. Jedině profesionál vám zajistí důležitou dokumentaci, správný materiál a především bezpečné provedení celých rozvodů. Navíc budete potřebovat revizi.

Rozvody elektřiny a proud

V každé domácnosti je zavedený střídavá proud, který  je 3×400/230 V. Tento proud je velice nebezpečný, a jeho nesprávné zavedení může přivodit i smrt. Starší linky vyráběné v 90.letech, jsou nejčastěji nahrazovány trojlinkou. Trojlinka je bezpečnější z toho důvodu, že lépe chrání samotné vedení uzemnění. Do rozvodových skříní se dávají jističe. Pokud by došlo ke zkratu v obvodu, nemusí se nemět, jen se opětovně nahodí.

Materiál rozvodů:

 • Hliník
  •  Tento materiál se nahrazuje mědí, která je stálejší. Navíc je hliník velmi měkký, časem oxiduje a má značně větší odpor. Postupem času se vyhřívá a láme. Celý vodič bývá obalen textilií, což může vyvolat požár
 • Měď

Jak rozmístit spotřebiče

Jedním z důvodů, proč přistoupit k výměně elektrických rozvodů je jejich zastaralost. Další důvody jsou například poddimenzování okruhů a také špatné rozmístěné zásuvky a vypínače. Proto si dobře promyslete, jak si chcete rozmístit všechny spotřebiče.  Nejdůležitější spotřebiče najdete v kuchyních, koupelnách, ale i třeba terária pro domácí mazlíčky. V případě, že jste se rozhodli pro odborníka, jistě vám rád poradí s projektovou dokumentací.

Rozvody elektřiny a profesionál

K tomu, aby každý spotřebič správně fungoval, je nutné mít k dispozici profesionála. Ten Vám zaručí, že všechny rozvody elektřiny budou hned na poprvé dobře provedené a nebudete již nikdy muset dodatečně vrtat nové kabely.

Co je potřeba:

 • Kvalifikovaný elektrikář
  • Dobře zná nejnovější normy a také se jimi řídí
  • Vystaví velmi kvalitní projekt – bez ní není možné udělat revizní zprávu
  • Zajistí revizního technika, nebo jej aspoň doporučí
 • Revizní technik
  • Tento technik vám vystaví revizi, která je důležitá pro elektrárnu, která vám zapojí elektřinu
  • V nejlepším případě dochází na pravidelné revize
  • Díky častým revizím máte možnost včas odhalit případnou poruchu
Rekonstrukce a rozvody elektřiny

Jak na rozvody?

Způsoby rozvodů elektriky

Každá elektroinstalace v domě nebo bytě, by měly být co nejméně nápadná, ale hlavně bezpečná.

         Některé kabelu lze použít kdekoliv

         Pokládka se vždy liší

         Dimenze průřezů je jiná

         Velikost předřazených jističů a pojistek se liší

Nikdy se nepouštějte do elektrické instalace sami. Můžete si však úplně sami nakoupit kabely a různé příslušenství.

Instalování rozvodů pro omítkou

Světa

Světelné okruhy vyžadují kabel s průřezem 1,5 mm2 a předřazený jistič 10 A.

Zásuvky

Tyto okruhy je nejlepší napájen kabelem 3 x 2,5 mm2 s jističem 16 A.

Obvody s větším odběrem

Jedná se například o obvody, kde je pračka, sušička  a ty, které jsou vzdálené od rozvaděče. Zde se má použít silnější kabel 3 x 4 mm2 a proudový chránič s citlivostí 30 mA.

Instalování v sádrokartonu

Sádrokartonové desky jsou výhodou pro stavbu, ale už ne pro vedení kabelů. Jejich izolace nepropouští teplo z kabelů ven.  Nehodí se tedy pro obvody, které mají vést elekřinu do větších spotřebičů.

Nemáte-li jinou možnost, musíte kabel dimenzovat dvakrát více, to znamená mít větší průřez kabelů. Velkou výhodu pro tento typ instalování je instalační lišta. Nalepí se do místa, kde se stýka potkává s podlahou. Tato lišta však také nepropouští tak dobře teplo. Další možností je použít husí krk. Je to dvouplášťová ohebná trubka.

Instalování na dřevě

V dřevostavbě můžete vést kabely po dřevě. Použijte odstupné příchytky z bakelitu nebo polyamidové svorky. Upevňují se také plechovými páskami. Na trhu jsou k dostání kabely s měděnými jádry, ty jsou samozhášivé, mohou se tedy bez obav upevnit přímo na dřevo.  Mimo jiné je můžete ukládat i do vyvrtaných děr nebo vyfrézovaných. Tak jako sádrokarton, odvádí špatně teplo. S odborníkem tedy vypočítejte jejich správnou dimenzi.

Vypínače a zásuvky

Vedení není třeba ničím podkládat, ale krabice se svorkami, zásuvky a vypínače ano. Jejich krabice vybavte správnou podložkou z nehořlavého materiálu, může i izolovat. Doporučuje se 5mm izolace.

Instalování v kameni

Kamenná zídka by měla být opatřena stříškou, pokud zde chcete nainstalovat světlo. Kabely tak nebudou narušeny sluncem. V případě, že nemáte možnost stříšky, můžete využít plastovou trubku, která je pancéřová. Kabel vystaven slunci, podlého přehřívání, takže ještě než nakoupíte kabely, vypočítejte si možné úbytky napětí ve vodičích.

Související články najdete zde : rozvody vody, rozvody plynu, rozvody odpadů, rozvody topení.

Samozřejme nezapomeňte na pořádný úklid.

Kateřina Radová