Rozvody odpadů a jejich čištění

Rozvody odpadů a jejich čištění

Kanalizace je důležitou součástí při budování nového domova. Jde o potrubní systém uvnitř každé budovy. Slouží pro odtok odpadu, splašek, deště a dalších. Následně se napojují  na vnější kanalizaci. Společně se nyní podíváme jak na rozvody odpadů a také jak je nejlépe udržet čisté.

Rozvody odpadů a potřebný materiál

Tvarovky a roury z PVC

Tyto roury a tvarovky používejte na rozvody odpadů, konkrétně odvod splaškových vod z domu. Jedná se především o splašky studené i teplé. Také se hodí jako odvětrávání a na dešťovou vodu, vždy je nutné dodržet maximální teplotu 40 stupňů. Roury jsou k dostání nehrdlované i hrdlované. Spojují se hrdlovým spojem, který má gumový těsnící kroužek. Mají stupeň hořlavosti B, a vyrábí se ve šedé barvě.

Roury a tvarovky z polypropylenu

Odvádí teplé a studené odpadové vody z domu nebo i z průmyslových budov. Jsou určené i pro splašky a dešťovou vodu. U těchto trubek je maximální teplota zatížení 95°C. Tyto roury jsou hladké a nemají hrdla. Pokud je chcete spojit, musíte využít hrdlový spoj ve tvarovce. Těsnění je z gumy a spoj v rouře dokáže dilatovat náhlé změny teplot. Navíc jsou vysoce chemicky odolné.

Vnitřní kanalizace

Každé potrubí musí být nadimenzováno pro konkrétní podmínky. Doporučený sklon je alespoň tři procenta. Pokud dodržíte tuto podmínku, zaručeně vám budou splašky bezproblémově odtékat.

 • Při větším sklonu riskujete velmi rychlé odtok, který může být na škodu
 • Při menším sklonu se vám budou usazovat nečistoty a pevné části.

Zařizovací předměty a potrubí na odpad musí splňovat předepsané míry i počet kolen.

Místnost s odpady

Mezi nejvíce využívanou místnost, kde se produkuje velké množství odpadu, je koupelna. Například novostavby jsou důvodem pro navrhnutí využívání šedé vody. Jde o využití vody z pračky na spláchnutí toalety.

V projektu se řeší:

 • Odvětrávání
 • Rozmístění sifonů
  • Mechanické
  • Vodní
   • Ty se mohou využívat pouze tam, kde nemrzne. Pokud byste je chtěli využít venku, musí být více jak jeden metr pod zemí.
Rozvody odpadů a jejich čištění

Jak na rozvody odpadů?

Rozvody odpadů a pravidla

Z hlediska statiky v 80 nebo 100 mm příčkách, není vhodné vést připojovací potrubí. Přenáší se tak hluk. Nejčastěji jsou tyto příčky ve stěnách ložnice. Chcete-li pohodlně spát, vyhněte se instalaci potrubí v těchto místech. Velice důležité je mít půdorys a zakreslení vzdálenosti, navrhnout si odpovídající tloušťku všech stěn a také ostatních stavebních konstrukcí.

Máte-li vzdálenost zařizovacího předmětu od potrubí větší, jak 4 metry, doporučuje se vést celé potrubí pod stropem nižšího podlaží. Další možností je vést jej v dutině  mezi stropem a podlahou. Někdy je nutné celé vedení mít pouze pod omítkou. V tom případě potrubí obalte plstěným pásem nebo lepenkou. Zabráníte tak tepelné roztažnosti.

Sprchový odtok bývá těsně nad podlahou sprchového koutu. Zde je dobré mít vytvořenou krycí vrstvu z betonu, která bude mít nejméně 15 milimetrů. Každé potrubí, které je zabetované, se těžko opravuje. Takže ještě než se vrhnete na zalití betonem, dobře si vypočítejte a proveďte sklony, světlost i kvalitu tvarovek. Aby jste udržely potrubí čisté, nainstalujte si čistící tvarovku s krycími dvířky.

Jak rozvody odpadů odhlučnit?

Všechny předměty, které nějakým způsobem pracují, vydávají hluk. Jinak to není ani v potrubí. Tekoucí odpad vysílá různě silné vibrace, které tvoří tlak nebo tlakové vlny.

Máme dva druhy hluku:

 • Hluk šířící se vzduchem
  • Vzniká proudem tekoucí vody uvnitř trubek
 • Hluk šířící se konstrukcí celého potrubí
  • Pochází z armatur, trubek, a systému, na který je upevněna kanalizace

Snadné řešení

V dnešní době můžete na trhu získat odhlučněné systémy potrubí, které jsou vyrobeny metodou průtlačného lisování se třemi vrstvami. Tyto tři hmotná média výrazně omezují šíření hluku v trubkách od odpadní vody.

Rozvody odpadů a jejich čištění

Nejlepším řešením pro čištění odpadů je prevence. Odborníci doporučují čistit odpady každý měsíc, a ne jen v případě problémů. Problém může být například špatná odtok vody nebo zápach.

 • Čištění za pomoci firmy
 • Rozebrání celého potrubí
 • Nalití speciálních prostředků

Mechanické čištění

Starý dobrý gumový zvon. Jistě jej znáte. Nasadí se na odpad a několikrát se pumpuje. Ještě před samotným pumpováním, vytáhněte hrubé nečistoty. Například nitě a vlasy. Výrazně si urychlíte celé čištění.

Další možností čištění, který je mechanická je rozebrání sifonu. Pod umyvadlo si nachystejte kyblík na kapající vodu. Jakmile sifon uvolníte, pořádně jej vyčistěte, vysuště a můžete ho dát zpátky na své místo.

Chemické čištění

Krtek

 • Snad nejrychlejší způsob pro vyčištění rozvodů, je chemický přípravek jménem Krtek. Pohodlně se nasype přímo do potrubí a zalije horkou vodou. Jedná se o velmi agresivní prostředek, takže si nezapomeňte vzít rukavice a nějakou ochranu na oči

Jedná soda s octem

 • Soda se používá pro vaření ale i na čištění oblečení, zbavuje různé povrchy od nečistot a výborně čistí i potrubí. Stačí nasypat jeden sáček a zalít octem. Po několika minutách se musí vše spláchnout horkou vodou

Coca cola

 • Tento nápoj obsahuje kyselinu fosforečnou, které dokáže vyčistit také ucpané odpady. Jedna láhev nalitá do potrubí stačí k tomu, aby v sifonu začala bublak a zbavila vás tak všech nečistot

Připojující články k téma rozvody – elektřina, plyn, topení.

Kateřina Radová