Solární panely a možnosti využití

Solární panely a možnosti využití

Mezi hlavní důvody, proč si lidé pořizují solární panely, je ekonomika. Solární panely mohou výrazně pomoci k ušetření finančních prostředků za vytápění nebo ohřev vody. Také umí ušetřit kotel, aby nemusel být v neustálém provozu. Společně se nyní podíváme, jak efektivně tyto panely využít.

Solární panely a skupiny

Využití solárních panelů, se dělí na dvě skupiny. Jedná se o pasivní využití a aktivní.

Pasivní využití

 • Jsou to vlastně solární architektury, které mají za úkol vést k úsporám
  • Vhodná orientace prosklených ploch
  • Vhodná orientace tepelně akumulačních stěn
  • Maximální objem staveb a minimální povrch ochlazovaných stěn
  • Nepodceněná tepelná izolace
  • Využití obnovitelných zdrojů

Aktivní využití

 • Pro tento způsob je nutná realizace slunečních kolektorů
 • Kolektory termické – k ohřívání vody
 • Kolektory fotovoltaické – přeměna slunečního záření

Solární panely a hodnoty

Aby jste mohli efektivně využít solární energii, musíte brát ohled na dvě důležité hodnoty.

Intenzita slunečního záření – většinou se uvádí v hodinách za měsíc nebo rok

Doba slunečního záření – jde o měsíční sumu záření na vodorovnou plochu

Obě dvě hodnoty mají své místo při sledování v meteorologických stanicích. Důležitou součástí pro měření je počasí. Pokud si chcete sami zjistit, jaké je doba slunečního záření ve vašem okolí, stačí se podívat na stránky Českého Hydrometeorologického Ústavu. Zde se dozvíte průměrné měsíční a roční úhrny globálního záření.

Důvody pro pořízení

Mezi hlavní důvody k pořízení solárních panelů patří:

 • Finanční úspory
 • Energetická soběstačnost
 • Ohleduplnost k životnímu prostředí
 • Dlouhá životnost
 • Nízké náklady na údržbu
 • Jednoduchá instalace
 • Možnost dotací
Solární panely a jejich efektivní využití

Využití solárních panelů

Finanční úspora

Pokud se rozhodnete pro pořízení solární energii, můžete se těšit na snížení účtů za elektriku. I když je nutné ze začátku zainvestovat, není to tak obrovská suma. Navíc se vám postupně vrátí. Čím více využití pro solární panely najdete, tím více ušestříte. Například ohřívání vody nebo vytápení.

Energetická soběstačnost

Tím, že solární panely dodávají energii do domácnosti, už nemusíte být závislí na elektřině ze sítě.

Ohleduplnost k životnímu prostředí

Solární panely nevyžadují žádné palivo pro svůj výkon, proto jsou tak ohleduplné k životními prostředí. Bez paliva totiž nevzniká  nic, co by škodilo ovzduší a zatěžovalo přírodu.

Dlouhá životnost, nízké náklady na údržbu

Pro výrobu solárních panelů využívají výrobci křemíkové články, které vydrží být funkční několik desítek let. Proto mají dlouhou životnost. Další důležitou věcí je to, že nejsou vybaveny žádnými pohyblivými součástky a tak nepodléhají častým poruchám.

I když občas k nějaké poruše dojde, nemusíte se bát. Výrobci své panely neustále zdokonalují a poruchy jsou na velmi nízké úrovni. Obsluhování solárních panelů není náročné a potom, co se nainstalují, není potřeba se o ně starat. Jednou za čas je však vhodné provést servisní prohlídku.

Rychlé instalování

Celá instalace fotovoltaické elektrárna nepředstavuje velký zásah do vašeho domu. Proces instalace je velmi rychlý a navíc čistý. Nemusíte se tak bát nějakých komplikací a omezování při bydlení. Instalace bývá kompletně zhotovena během dvou dnů.

Trochu delší čas zabere vyřizování potřebné dokumentace pro schválení elektrárny. Administrativní procesy trvají nejdéle 3 měsíce.

Solární panely a dotace

Česká republika podporuje tuto udržitelnou formu získávání energie. Jako budoucí majitel fotovoltaické elektrárny, máte možnost zažádat o dotace na stránkách Nová zelená úsporám. Výše dotací však závisí na druhu a náročnosti celého systému. Největší částky mohou dosáhnout domácnosti, které vybudují elektrárnu s akumulací do baterií.

Slabiny solárních panelů

Nejčastější slabiny:

 • Instalování se vyplatí jen na některých místech
 • Některé akumulátory stojí hodně financí
 • Klima v České republice

V dnešní době lze nainstalovat panely na každý typ střechy. Existuje již mnoho možností, jak je upevnit a není tedy problém, když máte atypickou střešní krytinu. Pro Českou republiku jsou nejvýhodnější instalace na šikmé střechy, které mají sklon 35 °. Jako bonus je pak nejlepší, když je orientovaná na jižní stranu. Velký problém nastává v případě, kdy vám na střechu bude stínit jiná budova, komín nebo sloup. I když je zastínění minimální, výrazně se to podepíše na celém výkonu systému.

Nejdražší položkou jsou akumulátory, do kterých se ukládá energie. Časem se vám však investice vrátí a vy můžete postupně přejít pouze na tuto energii a být soběstační.

Klimatické podmínky se u nás střídají a tyto výkyvy se budou projevovat i na výkonu. Solární panely je tedy vhodné umístit tam, kde nejvíce a nejdéle svítí slunce.

 

K solárním panelům si lidé často pořizují bezpečnostní kamery, a proto jsme pro vás připravili článek.

Kateřina Radová