Stěhování snadno a s přehledem

Stěhování snadno a s přehledem

Jednoduše se řekne, tak jdeme stěhovat. Ale každé stěhování ukrývá mnoho zádrhelů. Například do čeho zabalit věci, kam je uschovat, jaký prostředkem je převést a jiné. Změnit najednou místo k bydlení, není úplně jednoduché. Hlavní je mít plán. Pojďme se společně podívat na užitečné rady, díky kterým to zvládneme snadno a s přehledem!

Jako první věc si dobře promyslíme, zda je pro nás lepší využít stěhovacích služeb od profesionálů, nebo vše zvládneme svépomoci. Když si objednáme firmu, postará se vám o vše, my jen zabalíme své věci pro osobní potřebu. Největší rozdíl pak pro nás hraje cena.

Plánování s předstihem

Byt či dům, je plný věcí, které chceme přestěhovat. Proto je vhodné s plánováním začít dříve. Nevyplácí se udělat rozhodnutí ze dne na den. Stěhování vyžaduje dokonalý plán. Pokud se rozhodneme zavolat stěhovací firmě, většinou nám nevyhoví hned do druhého dne, nebo přesně na víkend. Lepší je se domluvit na termínu, který bude vyhovovat stěhovákům, podle jejich kapacit i nám. Doporučuje se tedy plánovat s předstihem alespoň měsíc dopředu a vše si v klidu připravit.

Jak na stěhování

Proč volit firmu, když stěhování není složitá věc? Každý si přece zvládne zabalit důležité věci do krabic a na skříně, postele a samotný převoz sežene kamaráda.

V ceně služeb od firmy máme:

  • Půjčení materiálu na obalení
  • Pomoct s počtem potřebných krabic či přepravek
  • Technik, vypočítá množství i druh obalového materiálu na nábytek
  • Stěhovací auto
  • A hlavně stěhováky

Velký nábytek a skříně jsou ta nejtěžší věc v bytě. Nevlezou se nám jen do krabic od banánů, které navíc budeme muset shánět všude po okolí. A pokud nechceme přijít o drahou sedačku, musíme přemýšlet do čeho ji zabalit. Existuje mnoho materiálů i krabic, ale na vzácné a křehké věci by měl být pevný obal. Stěhování svépomoci je velmi levná varianta, ale je potřeba si vše nakoupit a přemýšlet, kolikrát se s vlastním autem otočíme, než bude vše hotovo. Firma nám převeze všechno v jeden den na jednu cestu.

Stěhování snadno a s přehledem

Jak se připravit na stěhování

Kam dát všechny věci

Představme si, jak velký objem věcí máte v nábytku a jak to vypadá, když stojí nábytek a všechny věci před ním. Byt se pro nás najednou stává malý. Vybereme si jednu takzvaně odkladovou místnost, kam umístíme všechny zabalené krabice.Postupným balením získáme i prostor a nemusíme o vše v bytě zakopávat. Stěhujeme-li z už tak malého bytu, vybereme si na ložnici pro odkládání krabic. Je to jediná místnost, kde potřebujeme jen dojít do postele.

Strašák jménem knihovna

Velký nábytek jménem knihovna. Obsahuje plno knih a nosit je po jedné z místa na místo? To si nepřeje nikdo. Vybereme ty nejcennější kusy, které potřebují ochranný obal a zbytek naskládáme do krabic či papírových tašek. Stěhovací služba se nám postará o rozmontování celé knihovny i o přenesení připravených krabic až na místo.

Postup na zabalení

  • Doplňky
  • Drobnosti

I když nám přijde, že malé věci je jednodušší přibalit k větším, nebo jen tak zabalit do krabic s oblečením, nedělejme to. Až budeme mít vše zabaleno a převezeno do nového, vznikne nám velký chaos při vybalování. Snadnější postup je učit krabice pro jednotlivé místnosti, které si označíme třeba jen puntíkem. Takto označené krabice nám ušetří práci a následné přenášení. Není nic příjemného rozbalit krabici s popisem ložnice a vybalovat drobnosti z koupelny, když je koupelna až v druhém patře.

Domácí spotřebiče

Stěhují se s námi nebo zůstávají ve starém bytě? Pokud jedou s námi, musíme je připravit na cestu.

Lednice

Při včasném plánování máme možnost ji v klidu celou vyjíst a vyčistit. Pro stěhování v letě je nutné ledničku odmrazit. Jak povoluje led, často dochází k poničení ostatních věcí i samotné ledničky. V zimě ji můžeme nechat, tak jak je.

Trouba

Součástí každé trouby jsou plechy nebo zapékací mísy. Všechny tyto věci je potřeba také zabalit, aby náhodou nevypadli při stěhování. S sebou i můžete vzít i varnou desku.

Těžký nábytek

Nadměrně těžký nábytek neunese každý. Takže pokud máme obrovskou skříň nebo piáno, musíme informovat stěhovací službu. Na základě našich informací povolají pracovníky, kteří mají zkušenosti.

Pojistka na stěhování

V případě škod je dobré být pojištění, ale málo kdy nám stěhovací firma něco rozbije. A pokud ano, tak třeba jen vypadne varná konvice, která se stejně vyplatí koupit nová, protože soudit se o náhradu, je dražší než pořízení nové. Nejlepší je domluvit se s firmou přímo na místě, pojištění je výhodnější i škod větších. Stěhovací firma by měla dohlédnout na hlídání přepravního vozu proti krádeži. Na nás pak je zkontrolovat byt a odcházet z něj jako poslední.

Tip na balení

Po přestěhování určitě nebude hned čas vše úhledně vybalit a poskládat na místo. Proto si zvolte dvě nebo tři krabice, do kterých uložíte to nejdůležitější pro následující dny. Jedná se o věci potřebné ke každodennímu použití. Například kartáček na zuby, oblečení, jeden či dva hrnky na čaj a kávu a pokud máme domácího mazlíčka, tak i jeho misky a granule.

 

Kateřina Radová