Úklid domu po rekonstrukci

Úklid domu po rekonstrukci

Konečně jste se dostali do fáze, kdy ve svém domě či bytu máte hotové všechny stavební práce? Tak je na čase úklid domu. Po zbavení se hrubých nečistot, přichází na řadu i ten nejjemnější prach. Společně se nyní podíváme na úklid domu, aby to nebyla noční můra.

Úklid domu pěkně od začátku

Jako první je potřeba odstranit veškeré kusy sutě, nejrůznější úlomky, nejhorší prach a nečistoty. Poté se můžeme pustit do umývání oken a parapetů. Postupujeme na zábradlí, dveře a rámy. Tam, kde bylo použito lepidlo zůstaly určitě i zaschlé kapky, které potřebují odstranit. Po malování mohly vzniknou barevné louže nebo skvrny. Tento úkon provádíme nejprve čistěním suchou cestou.

Úklid domu pokračuje

Každý chce mít perfektně čistý dům. Proto se po hrubém uklízení můžeme pustit do čištění mokrou cestou a důkladně vše umýt.

Začínáme:

  • Vysávání
  • Vytírání
  • Otírání ploch
  • Umývaní oken i rámů, parapetů
  • Umytí dveří

Aby jsme dosáhli dokonalého úklidu, můžeme přizvat na pomoc profesionální úklidové firmy. Tyto firmy přesně ví, jaké stroje použít pro efektivní úklid.

Úklid domu po rekonstrukci

Návod na úklid domu

Uklízení domu

Velice často se stává, že při pomyšlení na uklízení domu či bytu, přichází utrpení. Uklízením přicházíme o svůj drahocenný čas a tím víc, když úklid odsouváme. Pokud, ale budeme uklízet pravidelně a systematicky, nebudeme muset vynaložit tolik svého úsilí a budeme mít dobrý pocit. V uklizeném bytě se spokojeněji bydlí.

Užitečný návod na úklid domu

Odborníci doporučují začít místností, kterou využíváme nejméně. Poté se přemístit do dětského pokoje až po koupelnu. Jako první by jsme měli postupovat od horních míst po podlahu. Do každého pokoje s sebou noste nádobu na odpadky a vytvořte si dočasné odkládací místo. Na pořádný úklid nemusíte mít speciální přípravky, stačí domácí jedlá soda, citron nebo ocet. A jako poslední tip na úklid je mytí okem při zatažené obloze.

Místnost po místnosti

Pokud začneme místností, kde býváme nejméně času, nebo se tam nepohybuje tolik lidí či návštěv, vydrží nám tam dlouho pořádek. Ani samotný úklid nezabere tolik času. Jako méně užívané místnosti můžeme brát ložnice, či pracovnu. Po těchto místnostech se můžeme plynule přesunout do dětského pokoje, obývacího pokoje, kuchyně a následně koupelny.

Od stropu po podlahu

Začneme místy, kde se usazuje prach. Nejčastěji bývá usazen na skříních, poličkách, světlech a jiných místech. V horním částech pokojů nezapomeneme ani ani na pavučiny v rozích. Pak se přesouváme na nižší police a skončíme vytíráním podlahy. Tento postup, pokud zvolíme, vyhneme se opětovnému vytírání podlahy, protože by jsme si tam naprášili z polic. Do každé místnosti si vezmeme nějakou nádobu na případné odpadky a použité ubrousky.

Přesouvání předmětů

V každé místnosti se najde místo, kde odkládáme věci a přitom tam nemají co dělat. Například židle v kuchyni, nebo na jídelní stůl. Všechny tyto věci můžeme přemístit na jedno konkrétní místo, které pak celé uklidíme. Kdyby jsme každou věc ihned dávali kam patří, obírali by jsme se o svůj čas. A následné odbíhání by nás mohlo rozptylovat.

Úklid domu a čistící prostředky

Na veškeré čištění, umývání a vytírání existuje mnoho speciálních prostředků. Avšak k některým věcem, můžeme pohodlně použít suroviny, které najdeme v každé domácnosti. Mezi nejčastěji používané pomocníky patří obyčejný ocet, jedlá soda či citronová šťáva. Jedlá soda s teplou vodou dokonale ošetří místa, kde je zaschlá špína a tvoří se zápach. Ocet se dá použít na mastné skvrny a zbaví nás bakterií. Naopak pro dřevěné plochy se hodí citronová šťáva.

Čištění oken

Nejlépe se čistí okna ve dnech, kdy nesvítí slunce. Vyniknout tak všechny šmouhy a okno dokážeme umýt naprosto dokonale. Při teplých dnech nám použité prostředky rychle schnout a práci nám tak přidávají. Naopak se také nedoporučuje čistit okna v zimě. U oken by se mělo začínat s čištěním rámů a parapetů, a až poté se samotnými okny.

Kateřina Radová