Výběr nábytku jednoduchým způsobem

Výběr nábytku jednoduchým způsobem

Nábytek je důležitou součástí bydlení. Naštěstí jsou už pryč doby, kdy každý kus nábytku stál víc než člověk vydělal za měsíc.V dnešní době můžete sehnat kvalitní nábytek za nižší ceny než dřív. Společně se nyní podíváme na výběr nábytku, nejčastější chyby při výrobě a to vše jednoduchým způsobem.

Výběr nábytku, který dělá domov

Bez nábytku by byl váš domov prázdný. Jeho přítomnost si mnoho lidí ani neuvědomuje a přitom je to právě on, kdo dělá váš domov domovem. Největší část dne trávíte v posteli, kam chodíte ulehávat po náročném dni, u jídelního stolu se zase setkáváte s celou rodinou při večeřích. A na gauči trávíte příjemný čas se svými nejbližšími.

Výběr nábytku a kvalita

Při výběru nábytku musíte myslet na to jejich společnost po mnoho let.  Očekává se od něj, že ve vaší domácnosti vydrží dlouho a neukáže se na něm žádná vada, i když se s vámi bude stěhovat. Proto se nákup nábytku řadí mezi dlouhodobé investice.

Hodně lidí má dojem, že čím levnější nábytek, tím horší kvalita. V dnešní době lze sehnat kvalitu i za nízkou cenu. Je však potřeba spoléhat na ověřené prodejce. Využijte tak jejich dlouholetých zkušeností, znají své výrobky i moc dobře ví, co si zákazník přeje či potřebuje.

Výběr ovlivňující faktory

Pokud vybíráme nábytek, nejčastěji se díváme po levnějších kusech, ale i tak patří nábytek k dražším položkám.

Vybíráme nejvíce podle:

 • Svého osobního vkusu
 • Jeho funkčnosti
 • Jeho životnosti
 • Jeho ceny

Odborníci doporučují vybírat nábytek nejen podle vzhledu, ale i na dotek. Pořádně se dotknout materiálů, vidět jeho barvy v reálném světle a prohlédnout si jeho zpracování. Což pouze z fotografie nejde. Navíc si můžete v kamenném obchodě vyzkoušet, jak se ovládá, zda je pohodlný. Jde například o náročnost na otvírání skříněk nebo jeho pojízdné vlastnosti. U interiérových nebo vchodových dveří jejich vzhled a prostupnost světla.

Výběr nábytku jednoduchým způsobem

Jak si vybrat nábytek?

Nejčastější technologické chyby nábytku

Malá síla korpusu

 • Český výrobce vyrábí korpus o tloušťce 18 mm, avšak na trhu můžete narazit na pouhých 16mm. Silnější korpus zajistí lepší pevnost pantů i kování

Síla nábytkových dvířek

 • Dvířka jsou stále namáhána a proto by měly mít vyšší tloušťku

Spoje skříněk

 • Nejlepším řešením pro spoje jsou spojovací šroubu, pokud jsou spojeny pouze vruty může dojít k poškození korpusu a nejsou tak pevné

Montování

 • Odborníci a profesionálové si před prodejem sami vyzkouší, jak se objednaný kus nábytku montuje a případně doladí chybky. Poté Vám jej dovezou a s montáží pomohou. Pokud zvolíte nábytek v demontovaném stavu, můžete zbytečně přijít o své peníze a celá montáž se protáhne

Vše v pravém úhlu

 • Každý úhel musí být kolmý a spoje rovné. Žádné nerovnosti ani škvíry, to pak znamená, že je to nekvalitní zpracování

Prosklená dvířka a jejich uchycení

 • Skleněná výplň by měla být uchycena pomocí silikonu nikoli háčky

Počet nabízených povrchových úprav

 • Profesionální výrobce nabízí až sto možných dekorů, nespokojte se tedy jen s deseti

Možnosti kombinací dekorů

Co bývá v ceně nábytku

Při nákupu nábytku se většinou přímo v ceně najdou tyto standardní věci:

 • Připravení
 • Zpracování
 • Samotný materiál
 • Práce
 • Montáž

Jelikož nikde není nic podle pravítka, tak se moderní výrobci přizpůsobili a začali vyrábět i atypické rozměry nábytku. Všichni tak nabízejí úpravu vybraných kusů bez příplatků.

Na pomoc máte prodejce

V každé specializované prodejně nábytku s odbornými prodejci najdete pomoc. Takový poradce vám dokáže navrhnout vhodné řešení, přímo pro váš interiér. Také zhodnotí potřeby každého klienta s odstupem i nadhledem. Například poradí sklo do malých prostorů. Pokud se rozhodnete využít konzultace, počítejte s tím, že možná odejdete po několika hodinách a s úplně jinou představou než jste do prodejny vcházeli.

Renomovaná firma a prodejna nabízí i konzultace s architekty pro interiér nebo s designérem, kteří vám připraví i návrh a celkové rozmístění celého nábytku.

Kateřina Radová