Výběr obkladů a dlažby

Výběr obkladů a dlažby

Při nákupu vhodných obkladů, dlažby či podlahy, by se mělo dávat pozor na mnoho věcí. Takové pořízení se nám stává jednou za život, možná dvakrát. Společně se nyní podíváme na jednoduché věci, na které si dát pozor čeká-li nás výběr obkladů a dlažby.

Výběr obkladů a dlažby obecně

Výběr obkladů a dlažby, kterou vybíráme do svého domu či na terasu, nám ovlivní i kvalitu bydlení. A to na hodně dlouhou dobu. Zařizování bytu je důležitou věcí. Obklady i dlažba, mají vysokou trvanlivost a dokážou si udržet dlouho své vlastnosti, i estetickou hodnotu. Musí mít však připraven vhodný poklad, o správném betonování najdete článek zde.Doporučuje se důkladně promyslet, jaké obklady si nakonec vybereme. Mějte na paměti, že do každé místnosti se hodí jiná dlažba. Například koupelna bude potřebovat úplně jiné obklady než terasa. Jde o design, ale i povrch. Obklady určené na terasu budou potřebovat důležitou vlastnost, a to mrazuvzdornost. Dlažba je výborným řešením pro podlahové topení.

Jak by měl vypadat obkládaný prostor

Dobře si promyslete:

 • Jak by měl vypadat design
 • Jaké jsou rozměry obkládaného prostoru
 • Jaké jste určily obklady
   • Vnejší prostory
   • Vnitřní prostory

Velikost obkladů výrazně změní prostor, proto je dobré zvolit vhodnou velikost. Velké obklady prostor zvětší. Malé obklady prostor změnší a dodají tak prostoru zajímavou atmosféru. Dokonce je možnost s nimi obkládat i obloukové hrany.

Výběr obkladů a dlažby

Na co si dát pozor při výběru obkladů?

Prohlédnutí obkladů a dlažby

Představu na výběr obkladů a dlažby máme téměř u konce. Nezapomeňte ale, že vybírat pouze pomocí internetu nebo z časopisu, se nevyplácí a můžete být později zklamaní. Nejlepší řešení je podívat se osobně do obchodů a vzorky si prohlédnout, osahat a zjisti, jestli v reálu vypadají tak, jak jsme si mysleli. Každá profesionální firma nabízí možnost ukázek obkladů i dlažby, některé mají dokonce udělané vzorky na větší ploše pro lepší představu.

Jaké množství materiálu?

Pro každou rekonstrukci je potřeba vědět množství potřebného materiálu. Pro obklady i dlažbu to platí také. Doporučuje se nakoupit materiál i do rezervy, většinou se jedné až o deseti-procentní rezervu.

Námi zvolený výběr obkladů a dlažby by se měl nakupovat ve firmách, které mají materiál stále na skladě a vyhnout se nákupům v akci. Hrozí totiž, že po uplynutí akce již nebude možné stejný vzorek zakoupit.

Výběr obkladů a firma

Firmy nabízí velký výběr obkladů i dlažby. Měli by nabízet k nahlédnutí i kompletní obchodní podmínky.

Jedná se většinou o :

 • Cenu
 • Grafický návrh
 • Poradenství – jak obkládat, lepidla, tmely aj.
 • Kdy dodají materiál
 • Jaká je možnost dopravy
 • Jak dlouhá je záruka
 • Pravidla reklamací

Výběr obkladů a dlažby – vlastnosti

Barevnost hmoty, ze které je obklad vytvořen. Nejlepší známkou kvality je obecně bílá barva.

Nasákavost materiálu je důležitý parametr, který výrazně ovlivňuje mrazuvzdornost. Do koupelen není potřeba mít mrazuvzdorné obklady, ale na terasu se určitě dívejte po nasákavosti 0,1- 0,3 %.

Otěruvzdornost je další potřebná vlastnost. Jde o odolnost vůči opotřebení materiálu. Čím více zatěžované prostory tím vyšší číslo odolnosti.

Protiskluznost materiálu zajišťuje bezpečnost v místnostech, kde hrozí upadnutí či sklouznutí. Nejčastěji se jedná o sprchy, sauny, bazény, koupelny, ale i schody.

Rozměry a barvy obkladů a dlažby do jedné místnosti by měli být stejné. V dnešní době je velice moderní využít dlažby s kolísajícím odstínem, který prokouzlí celý prostor.

Kateřina Radová