Výběr stavební firmy – tipy a triky

Výběr stavební firmy - tipy a triky

Pokud se rozhodnete stavět nový rodinný dům či byt, nebo jej jen rekonstruovat, určitě přemýšlíte, zda se do něj pustit svépomoci nebo s pomocí stavební firmy. Obě dvě možnosti mají své výhody i nevýhody. Společně se nyní podíváme na užitečné rady a triky na výběr stavební firmy.

Výstavba domu svépomoci má nespornou výhodu v ušetření nemalých financí. Nicméně je zda důležitý nevýhodný faktor, a to doba, po kterou budete stavět. Proto se mnoho nových stavitelů obrací na stavební firmy, které splní realizaci podle stanovených pravidel i v naplánovaném čase.

Stavební firmy a jejich reference

Při výběru stavební firmy si předem zjistěte situaci na trhu. Pomocí internetu, novin či letáků dostanete přehledný seznam firem, které se touto činností zabývají. Podle seznamu si poté můžete vyhledat potřebné informace i reference na jejich provedenou práci. Solidní stavební firmy na svým webových stránkách uvádějí již proběhlé stavby i s foto dokumentací a vy si tak můžete udělat vlastní obrázek o jejich službách. Sami zákazníci podávají zpětné hodnocení, které obsahuje všechny klady, ale i zápory.

Proto si doporučení:

 • Hledejte
 • Shánějte
 • Ptejte se
 • Prohlížejte

Stavba s jednou firmou

Výhodným i snad nejlepším řešením pro stavbu je, pokud na vašem domě pracuje jen jedna firma. Dokonce by jste na tom měli trvat. Vámi vybraná firma pak ponese zodpovědnost za vzniklé škody, nedodělky i reklamace.

Například :

Pokud budete jednotlivé části nechávat vypracovávat pokaždé jinou firmu, sami se v tom za chvíli ztratíte. Je nutné si vést vlastní dokumentaci, aby jste v případě reklamování věděli, kam se vlastně s reklamací obrátit. Zde najdete nejčastější závady na stavbách.

Stavební firmy a stanovení pevné ceny

Hned na začátku prací na vašem domě, požadujte nastavení pevné ceny za celou realizaci, které se nezmění. Tato záruka by měla být upřednostněna před jinými rádoby výhodnějšími nabídkami. U velmi levných nabídek hrozí riziko použití nekvalitního materiálu a také samotná práce nebude moc kvalitní.

Smlouvy a ujednání

V případě prací stavební firmy na vašem rodinném domě, je nutné podepsat smlouvu o dílo.

Ve smlouvě je potřeba uvést všechny důležité náležitosti, například:

 • Co se stane, když firma nedokončí stavbu
 • Co se stane, když si firma zvýší cenu za odvedenou práci
 • Co se stane, když se posune termín předání hotového domu

Odborníci radí využít placených služeb právníka, aby jste měli smlouvu opravdu dobře sepsanou. V případě nejasností a různých spekulací, se poté o tuto smlouvu můžete pořádně opřít.

Také by mělo být ve smlouvě o dílo uvedeno:

 • Jaký je detailní položkový rozpočet
 • Jaký materiál se bude konkrétně používat
 • Jaké další příslušenství je ke stavbě potřeba

Jak na záruční lhůtu?

Tak, jak u většiny věcí chcete dosáhnout co nejdelší záruky, není výjimkou ani vaše stavba. Ze zákona je dána záruční doba tři roky. Můžete se pokusit vyjednávat, a pokud patří vaše vybraná firma mezi ty solidní, mile ráda záruku prodlouží či dokonce sama nabídne. Svědčí to o jejich kvalitě i o tom, ze si stojí za kvalitou svých odvedených prací.

Výběr stavební firmy - tipy a triky

Jak si vybrat stavební firmu

Stavební dozor

Na každou stavbu rodinného domu je potřeba mít někoho, kdo ohlídá veškeré práce i kvalitu materiálů. Jedná se o stavební dozor, neboli stavebně-technický odborník, který by měl být nezávislý. Svým pohledem bude dohlížet a v případě, že uvidí nedostatky a jiné, upozorní stavební firmy nebo bude chtít, aby slevili z ceny.

Jak je to s placením stavební firmy?

V dnešní době je celkem dobře, zajeté jedno pravidlo, které praví, aby stavebník neplatil nic dopředu.

Financovat můžete:

 • Hypotéka
 • stavební spoření
 • Splátkovým kalendářem
 • Uhradit pouze 10% dopředu

Výběr stavební firmy

Provádějte vždy podle několika kritérii. Jde především o to, co konkrétně chce od firmy provést. Dále pak jakou mají odbornost, kladné i záporné hodnocení, a důležitá je i cena za provedenou práci.Odbornost i zkontrolujete klidně sami, stačí aby firma měla certifikát nebo v případě živnostníka, oprávnění.

Kateřina Radová