Výběr vhodné barvy do ložnice

Výběr vhodné barvy do ložnice

Na výběr barvy do ložnice si nechte více času. Je velice důležité zvolit příjemnou barvu, která bude působit přívětivým dojmem a hlavně se Vám tam musí dobře usínat. Společně se nyní podíváme na význam a vhodnost jednotlivých barev a třeba se konečně rozhodnete.

Vliv barvy do ložnice

Naprostý klid a důležité pohodlí – to by pro vás měla splňovat vaše ložnice. V případě, že toužíte po místnosti, kde se můžete v klidu zrelaxovat, vyhněte se raději obloukem kontrastním vzorům. Barvy mají velký vliv na lidskou psychiku. Stejně tak si dejte pozor ve volbě barev i v dětských pokojích.

Vliv na lidskou psychiku:

 • Modrá barva – mírní vaši nervovou soustavu
 • Zelená barva – pomáhá odstranit pocit únavy
 • Červená barva – na některé působí až agresivně a vyvolává vzrušení
 • Žlutá barva – dodává příjemný hřejivý pocit
 • Fialová barva – může navodit nepohodu
 • Oranžová barva – občas vyvolává pocit, že na vás stěna padá

Nemusíte vybírat pouze ze základních barev. Je dobré přemýšlet i nad samotnými odstíny jednotlivých barev. Například světlá zelená vyvolává pocit unavenosti. Naopak tmavě zelená, ta může výrazně rozrušit a zneklidnit.

Pokud zvolíte špatné barvy, může to mít dopad na váš emocionální stav. Nezoufejte, pokud se nakonec rozhodnete pro světlejší a nevýraznější barvy, interiér vám mohou rozzářit i různé zářivé doplňky, dekorace nebo tapety.

Barvy do ložnice a kombinace

Odborníci se shodují na vymalování stěn v pokoji pouze dvěma odstíny. Například kombinace bílé a oranžové. Při výběru oranžové můžete sáhnout po různých odstínech. Ale dejte si pozor na překombinování vzorů. V případě, že daný vzor má pro Vás nějakou větší hodnotu, zůstaňte jen u jednoho, ne více najednou.

Kombinace bílé a černá je dobrá volba, avšak v ložnici by neměly být zvoleny jako hlavní barvy.

Strop se u většiny lidí maluje bílou barvou. Vymalováním stropu bílou docílíte optického zvýšení pokoje. Naopak vymalováním celého pokoje vznikne pokoj menší.

Výběr vhodné barvy do ložnice

Vliv barev na psychiku

Malá ložnice

Barvy do ložnice, když je pokoj malý:

 • Čistou
 • Neutrální
 • Světlou
 • Transparentní s teplým odstínem
 • Zvolení horizontálního vzoru

Okna na různé světové strany

Okna na sever

Zde vám pomohou k docílení pohody teplé tóny. Také je možné zvolit barvu písku, mléka nebo béžovou a doplnit si interiér zářivou dekorací.

Okna na jih

Do takových pokojů se hodí všechny studené barvy:

 • Fialová
 • Bílá
 • Modrá
 • mátová

Berte v úvahu, že tmavé barvy i jejich odstíny dokáží opticky snížit či zúžit celý prostor. Můžete tedy využít jejich kombinování, a nejen v ložnici ale i třeba v obývacím pokoji.

Teplo z barev

Použitím studených barev docílíte ochlazení pokoje. Mezi takové barvy patří například šedomodrá. Narozdíl od žlutooranžové, která nádherně ložnici prohřeje. Je věděcky podložené, že můžeme u vnímání teploty díky barvám poznat rozdíl až o 7°C.

Vymalujte si tedy raději ložnici žlutě, pokud je orientovaná na sever. V případě, že máte ložnici na jih, vyberte si mezi zelenkavou, modrou nebo jinou podobně chladivou.

Barvy do ložnice a s tím související sex

Místnost, která je pro vás symbolem odpočinku, však využíváte i jiným způsobem. Barvy mohou ovlivnit váš milostný život. Ve světě dělali odborníci výzkum, kdy zjišťovaly působení barev v ložnici na sexuální život. Došli k závěru, že v prvních příčkách vyhrávala především ložnice vymalovaná purpurovou s lila povlečením, a také s fialkovými přehozy. Následovala červená, růžová a dokonce nebeská modř.

Naopak ložnice v hnědém, šedém, zeleném a béžovém tónů, se umístily až na konci příček.

Tip na závěr

Pokud stále si stále nevíte rady, jakou barvu vybrat, můžete si doma udělat malý test. Natřete si někde malý kousek zdi, vybranou barvou a nějakou dobu s ní “žijte”. Po natření a uschnutí se každá barva změní. Po nějaké době zjistíte, zda Vám opravdu barva vyhovuje nebo se raději podíváte po jiném odstínu.

Stejně záleží jen na Vás jakou barvu si vybere, a v jaké si cítíte dobře Vy i Váš partner.

Kateřina Radová