Vybíráme vhodná garážová vrata

Vybíráme vhodná garážová vrata

Je garáž součástí vašeho domu? Určitě přemýšlejte, jakým způsobem si ji ochráníte a jaká si vyberete garážová vrata. Nechat garáž volně přístupnou, není vhodným řešením. Garážová vrata vám zabezpečí váš dům a nepustí dovnitř mráz a ven tolik požadované teplo. Pojďte se s námi podívat na typy vrat.

Garážová vrata a jejich využití

Kromě bezpečnostního hlediska mají garážová vrata také tyto přednosti:

 • Nejsou pozvánkou pro případné lupiče
 • Neuniká přes ně teplo
 • Prostor za vraty lze využít jako:
  • skladovou část
  • Technickou místnost
  • Dílnu
 • Další vchod do vašeho domu
  • Pokud prší, sněží, je mráz, moc fouká a jiné

Výroba garážových vrat

Všechny vrata jsou vhodné pro standardní typy garáží nebo dvojgaráží. Také se dají použít pro vjezdy do velkých hromadných garáží. Vrata, která můžete na dnešním trhu získat, jsou vyráběny ze stejného materiálu a komponentů jako průmyslová vrata. Tyto vrata slouží k velkému provoznímu zatížení. Jediným rozdílem je, že moderní vrata mají jiný vzhled i pohon. Vysoká odolnost a užitkovost zůstala nezměněna.

Nejčastější garážová vrata – sekční vrata

Pro jakýkoliv typ garáže se hodí sekční garážová vrata. Výrobci jsou schopni vyrobit vrata na míru a vybrat si můžete z mnoha barev i dekorů dřeva. Firmy, které vyrábějí a prodávají okna, většinou dodávají i garážové vrata, což je pro vás výhoda a můžete si tak pěkně sladit barvy na celém domě.

Princip

Sekční vrata se člení na 4 a někdy více sekcí. Nejlepším řešením je ocelová sendvičová sekce, která má  přerušený tepelný moste a navíc k tomu elastické pryžové těsnění. Dohromady tak tvoří velice dobrou tepelnou izolaci. Každá sekce má vytvořen spoj do tvary, který je naprosto bezpečný a nehrozí tak možnost úrazu.

Funkce

Všechny sekce jezdí v kolejnici s kuličkovými ložisky a jsou nadlehčovány pružinou. Tato vymoženost usnadňuje otevírání garážových vrat a není potřeba použít mnoho sil, ani při zvolení ručního ovládání. Sekční vrata jsou velice tichá a vynikají svou obrovskou životností a spolehlivostí. Celý obvod vrat je dobře utěsněn a na podlaze se těsní rozvětvených pryžovým profilem. Každá vrata mají takzvaný odblok, který zajišťuje nouzové otevírání.

Vybíráme vhodná garážová vrata

Jak vybrat garážová vrata?

Podle čeho vrata vybírat

Nezapomeňte, že garážová vrata je potřeba vybírat také podle další faktorů:

 • Důležitá je cena
  • Nejlepším řešením je nákup v zimních měsících, kdy výrobci dávají slevy, zároveň je však dobré nekupovat ty nejlevnější
 • Typ vrat
  • Na výběr máte výsuvné vrata ke strupu nebo do strany, výklopná vrata, rolovací vrata nebo obyčejná křídlová vrata
 • Vlastnosti vrat
  • Jde především o materiály, které byly využity pro výrobu, na co vše jsou odolné, a jaké bezpečnostní varianty umožňují

Křídlová garážová vrata

Tyto vrata jsou jednou z možností pro prostory s nedostatkem místa, kde nejdou nainstalovat sekční či posuvná garážová vrata. Křídlová vrata můžete mít vyrobeny na míru a je velmi důležité myslet na možnost pohodlného průchodu pro osoby. Lze je sehnat v moderním provedení a výrobci nabízejí mnoho dekorů dřeva nebo i prosklení.

Výroba křídlových vrat

Křídlová vrata mají kolem celého obvody ocelový zinkový rám, který je obložen systémových profilem z hliníku. Vrata mají 4 sekce uloženy v křídlech vrat a to horizontálním směrem.  Mají velmi dobrou tepelně izolační vlastnost a spoje jednotlivých sekcí a rámu jsou vytvarované tak, aby guma těsnila celá vrata.

Zabezpečení garážových vrat

Vrata by měla být zabezpečena v zavřené poloze rozvorovým mechanismem a zamykatelným kováním. Do kování zahrnujeme kliku nebo kouli.

Pro zajištění vrat, pokud jsou otevřená slouží aretace, které jsou dodávány standardně s vraty. Jsou umístěni v horní části vrat. Také mohou mít automatický pohon.

Jak mohu více zabezpečit svoji garáž?

Například infrazávora, která vysílá infračervený paprsek. Hodí se do garáží s elektrickým pohonem. Jejich funkce je zamezení pohybu dveří, pokud pod nimi prochází zvíře nebo dítě. Automaticky se poté vrátí do základní polohy.

Užitečnou věcí je také automatická ochrana motoru, v případě že najedete na nějakou překážku.

Mnoho lidí využívá i kontaktní lištu, která si hlídá zavírací hranu. V praxi to znamená, že pokud vrata jedou dolů a narazí třeba na tažné zařízení, střechu či kapotu, okamžitě svůj chod zastaví a vrátí do základní polohy. Nemusíte se tedy bát, že by vám vrata poškodili váš automobil.

 

 

Kateřina Radová