Vybíráme vhodné světlo do koupelny

Při výběru osvětlení koupelny musíte mít na paměti, že nabídka opravdu vhodných světel je omezená.  Světlo do koupelny, by mělo splňovat určité technické požadavky, aby vám dlouho vydrželo. Společně se nyní podíváme na postup, jak vybrat správné umístění a kvalitní světlo do koupelny.

Při výběru osvětlení koupelny musíte mít na paměti, že nabídka opravdu vhodných světel je omezená.  Světlo do koupelny, by mělo splňovat určité technické požadavky, aby vám dlouho vydrželo. Společně se nyní podíváme na postup, jak vybrat jeho správné umístění a kvalitní světlo do koupelny.

Světlo do koupelny a jeho umístění

Nespoléhejte se na to, že stačí pouze jedno centrální světlo do koupelny. V koupelně je mnoho  míst, kde je potřeba dobře vidět, a to vám osvětlení nenabídne. Při pohledu do zrcadla si vše zastíníte, takže je dobré myslet i na samostatné nasvícení v této části. Dobré je mít zrcadlo osvětlené svítidly ze dvou stran, které budou ve výšce vašich očí. Nejdůležitější je nastavit si světlo tak, aby vás neoslňovalo a netvořilo oslepující efekty.

Nežádoucí světlo

 • Chcete-li se vyhnout nechtěnému oslnění, můžete využít kolem zdroje opálové sklo. Napomáhá rozptýlit světlo pěkně rovnoměrně.
 • Do koupelny se hodí pořídit bílé světlo, teplého odstínu. Intenzitu světla zvyšuje povrch materiálu, který máte v koupelně. Například lesklé a světlé plochy. Tmavý a matný povrch naopak snižují tuto intenzitu.
 • Aby jste si ušetřili své nervy s výběrem vhodného světla, můžete zvolit přímo zrcadlo se zabudovanou osvětlovací lištou.

Centrální osvětlení

V koupelně je potřeba mít hlavní světlo i přídavné osvětlení. Bez hlavního světla, by v koupelně byla tma, tvoří tedy hlavní základ celého osvětlení. Navíc utváří atmosféru koupelny. Jeho místo nejčastěji bývá na stropu, tak aby nevyselo. V dnešní době se setkáte s bodovkami zapuštěnými do sádrokartonu. Světlo je možné umístit i nad vanu nebo sprchový kout.

Světlo do chodby a materiál

Díky velkému vlhku v prostoru koupelny, je nezbytně nutné volit vhodný materiál. Nespoléhejte při nákupu na hezké řeči a obloukem se vyhýbejte tržnicím a výrobcům bez referencí.

Nakoupíte-li si:

 • Velmi levné plechové korpusy, začnou vím časem korodovat
 • Kvalitní slitiny a plastové korpusy vydrží dlouho sloužit
 • Tvarované svítidla jsou snadnější na údržbu a netvoří stín

Zabezpečení svítidel

Každé svítidlo vhodné do koupelny musí mít zvláštní zabezpečení, které se označují písmeny IP a dvojčíslem. Pomáhá chránit elektrická zařízení před poškozením, vodu i prachem. První číslo uvedené za IP znamená, před jak velkými předměty je svítidlo ochráněné. Čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Druhé číslo pak značí ochranu před vodou.

Vhodné světlo do koupelny

Jak vybrat dobré světlo?

Rozdělení IP krytí pro ochranu před vodou:

 • 0 – žádná ochrana
 • 1 – svislé kapání
 • 2 – kapání se sklonem 15°
 • 3 – déšť a kropení
 • 4 – stříkající voda
 • 5 – tryskající voda
 • 6 – velmi tryskající
 • 7 – ponoření na nějakou dobu
 • 8 – neustálý ponor

Do koupelny se nejčastěji volí zabezpečení IP 44.

Nejčastější světla v koupelně

K moderní trendům patří osvětlení pomocí LED pásek, přisazená stropní svítidla a také podhledová světla.

Velmi oblíbené jsou bodové světla, která lze umístit na strop, ale i na stěnu. V koupelnách nebývá často okno, nebo jen velmi malé. Aby jste měli tedy dostatek světla, musíte nainstalovat další umělá. Umístit si je můžete například nad zrcadlo. LED pásky jsou velice moderním řešením a k dostání jsou v mnoha barvách. Podhledová světla se zabudovávají do stropu a díky zapuštění, nenarušují linie stropů. Samotné světlo není vidět, jen jeho svit. Tyto světla je možné směřovat do potřebných míst.

Na světlu nešetřete

Na pořádném osvětlení své koupelny vůbec nešetřete. Je potřeba dobře vidět. O intenzitě světla a nábytku, který zvyšují jas světla jsem již psali. Ale vliv mají i samotné dlaždičky a jejich barevné provedení. Na tmavých dlaždičkách se světlo méně odráží. Máte-li více tmavších, budete muset pořídit více svítidel.

Důležitá je i barva světla. Do koupelny se hodí chladnější tón, který je označován v kelvinech. Tento tón se pohybuje mezi 5-6000 kelviny. Vyvolává neutrální pocit. Máte-li v koupelně dobré přirození světlo, můžete vybrat například bílou s kapkou perlové barvy nebo mandlové barvy. Pro moderní vzhled se používá bílá s nádechem zelené a modré. Pokud však nemáte dostatečné množství přirozeného světla, vyberte bílou s kapkou nachové barvy.

Pro větší inspiraci, jak si zařídit nebo zrekonstuovat svou koupelnu, jsme napsali další články.

Čeká nás rekonstrukce koupelny

Podlahové topení a jeho výhody

Podlahy – výhody a nevýhody materiálů

 

Kateřina Radová