Vybíráme vhodné světlo na chodbu

Vybíráme vhodné světlo na chodbu

I když si myslíte, že světlo na chodbě není tak důležité, protože chodbou rychle projdete, opak je pravdou. Už jen kvůli své bezpečnosti, je dobré mít vhodné osvětlení. Například orientační svítidla jsou dobrou volbou.Společně se nyní podíváme na postup, jak si vybrat vhodné světlo na chodbu.

Jaké světlo na chodbu je ideální?

Jako nejlepší světlo na chodbu se jeví přisazená stropní svítidla neboli stropnice. Ty však musí být přímo u stropu, aby osvítila co největší plochu. V dnešní době jsou velmi populární světla vyrobena z opálového skla.

Dalším možným typem pro osvětlení chodby, jsou bodová světla.  Bodovky mohou úplně nahradit nebo jen doplnit klasický stropní svítidla. K dostání jsou ve velkém množství barev, tvarů i druhů. Nezapomeňte také na vhodnou barvu stěn, ta dokáže totiž výrazně ovlivnit i barvu světla. Více o barvách do bytu najdete zde.

  • Spoty
    • Jedná se o směrová světla a můžete je natočit na potřebné místo. Například na designové předměty, na které chcete upozorňovat.
  • Podhledová svítidla
    • Velmi dobře poslouží při navozování atmosféry, stejně jako spoty jsou variabilní. Jejich instalace probíhá do sádrokartonu nebo přímo do stropu.

Bodovky jsou dobrou volbou i pro osvětlení předsíně, třeba hned u zrcadla. Tyto světla mají velkou výhodu v umístění a vůbec se na ně nepráší.

Orientační svítidla

Každý, kdo v noci musí vstát na záchod nebo se třeba jen napít, ocení orientační svítidlo. Nemusí se tak rozsvítit celá chodba. Moderní doba přinesla vymoženosti, jako jsou například typy světla, které se rozsvítí automaticky, díky senzoru pohybu. Některé světla dokáží tlumeně svítit celou noc. Pokud se rozhodnete pro instalaci těchto svítidel, už se nemusíte bát nabourávání do nábytku, nebo probuzení ostatních členů rodiny. Skvělou volbou jsou i lampičky do zásuvky v miniaturní podobě.

Vybíráme vhodné světlo na chodbu

Rady pro výběr světel

Informace o světlech

Světelný výkon

Světelný výkon znamená poměr spotřeby elektřiny a světelné energie. LED zdroje mají až stonásobně vyšší světelný tok. Pokud tedy nakupujete světla, nedívejte se jen po příkonu v jednotce Watt. Opravdovou úspornost zjistíte pouze z výkonu uvedeného v lm/watt.

Barva světla

Barvu světla výrobci udávají ve stupních, označených °K. Každé světlo je různě barevné, i když se zdá být bílé. Pro vaše oči je nejpříjemnější světlo, které vydává svíčka. Ta má asi 1900 °K. Kdežto světlo vydávané žárovkou je 2700 °K. Klasické denní světlo se pak pohybuje mezi 5 až 6000 °K.

Podání barev

Podání barev zjistíte indexem Ra. Ten vám řekne, jak věrohodně se v určitém světle dají zobrazit barvy. Například pracovní osvětlení, osvětlení koupelně a nebo šatně. Denní světlo má hodnotu 100, která je nejvyšší.

Rady pro výběr

V každé chodbě, do které chcete umístit vhodné světlo, je nutné myslet i na rozmístění vypínačů. Bez vypínačů můžete také chodit po tmě neustále, nebo projít chodbou a rozsvítit až na konci, kde vám to moc platné nebude.

  • Nainstalujte si pohybová čidla – zapínají se a vypínají automaticky
  • Schodiště a chodba může být oživena světlovodem
  • Schodnice na schodišti vybavte LED páskami – vznikne světelný efekt a zvýší se bezpečnost
  • Na schodiště můžete umístit i lustr

Světlo na chodbu a materiál

Vybíráte-li levnější světlo, často se setkáte s plastovými výrobky. Běžně se ceny pohybují kolem pár set korun až do dvou tisíc. Naopak u světel, které mají stínítko vyrobené ze skla, si připlatíte. Důležitou věcí je kontrola propustnosti světla, která bývá u plastových špatná. Pokud máte opravdu dlouhou chodbu, nebo prostorově náročnou, určitě volte více svítidel.

Jak skrýt světla?

Jedním z řešení je ukrytí světel do sádrokartonových kapes. Ty dokonale skryjí hlavní zdroj světla a vidíte jenom jeho svit. Pokud se celá instalace udělá dobře, bude konečný efekt vypadat pěkně. Varianta je skrytí do stropu nebo přímo u země. Osvětlí se tak pouze spoje mezi světlem a stěnou. Vznikne tak orientační svět.

Související články o světlech:

Kateřina Radová