Zateplení půdy jednoduše a efektivně

Zateplení půdy jednoduše a efektivně

Při zateplování domu se často zapomíná na zateplení půdy. Díky zateplení půdy získáme efektivní, jednoduchou a zaručenou úsporu energií. Pokud na půdu či střechu zapomeneme, unikne nám mnoho tepla a také mnoho financí za vytopení místností. Společně se nyní podíváme na jednoduché zateplení podlahy půdy!

Zateplení půdy a teplo

V novostavbách či nově rekonstruovaných domech,  se většinou nezapomíná na dokonalé zateplení všech únikových prostor a to i zateplení půdy. Musíme myslet na to, že teplo stoupá vzhůru. Každý dům by měl mít dostatečně zateplenou střechu, a v případě že máme půdu, která není obyvatelná, stačí bohatě zateplit podlahu. Nikdo si nepřeje platit nehorázné sumy za vytápění, a aby nám teplo stále unikalo.

Zateplení půdy, která není obyvatelná

Hned na začátku musíme vědět, zda budeme chtít půdu využívat či nikoliv. V případě, že nechceme na půdu chodit, je pro nás nejjednodušší a nejlevnější řešení zateplit její podlahu. Jako první vrstvu je nutné použít parotěsnou folii, díky které nám nepronikne vlhkost do izolace. Lepíme ji vždy k sobě tenkými,a le kvalitními páskami. Zabráníme tak prosakování vlhkosti.Můžeme využít například Jutafol N 110. Na další vrstvu použijeme skelnou vatu v rolích, kterou volně položíme na podlahu. Na trhu máme na výběr velké množství skelných vat.

Například:

  • Isover Domo
  • Izoroll Profi 39
  • Knauf Classic 039

Všechny tyto vyjmenované mají stejné izolační tepelné parametry. Na volně položenou vatu můžeme použít ještě difuzní folii, která nám zakryje celou plochu a zabrání vstupu prachu do vaty. Prodloužíme tak její životnost a nebude nám degradovat.

Tepelné izolace a její síla

Pokud máme vlastního projektanta, určitě nám poradí nejvhodnější tloušťku izolace pro náš dům. Chceme-li efektivně a snadno zateplit půdu, použijeme minimálně izolaci s tloušťkou 140mm. Nejčastěji se používájí tloušťky od 180-200mm. Záleží jen na nás jakou sílu izolace zvolíme. Čím větší, tím větší budou úspory za energii.

Zateplení pochozí půdy

V případě, že jsme se rozhodli mít půdy, kterou chceme v budoucnu používat, například pro skladování nějakých věcí, můžeme využít podlahový polystyren. Ten poté překryjeme pochozí podlahou, který bývá nejčastěji tvořena z OSB desek. Odborníci doporučují položit polystyren EPS 100 S a nejlépe ve dvou vrstvách. Díky kterým, překryjete spáry. Minimální tloušťka je 140mm, pokud použijete silnější tím lépe. Použitím silné izolace docílíme zvýšení našich úspor na energii a rychleji se nám vrátí investice, kterou jsme využili na zateplení.

Zateplení půdy jednoduše a efektivně

Jak zateplit půdu?

Použití půdy v budoucnosti

Při položení OSB desek se doporučuje všechny spáry k sobě přilepit. Pokud, ale plánujeme půdu využívat v budoucnosti jako obytný prostor, drážky desek pouze srazíme. OSB desky jsou jednoduchou variantou k opětovnému rozebrání či odstanění. Můžeme pak kdykoliv začít řešit novou nosnou konstrukci pro obytný prostor. Vyplatí se myslet i na vstup na půdu, například půdní schodiště.

V případě, že v nejbližší budoucnosti neplánujeme využití půdního prostoru, můžeme zvolit cestu částečné podlahy. Z OSB desek lze vytvořit jednoduché cesty k místům, které jsou pro nás důležité. Například k anténě nebo k oknům. Nedoporučuje se po samotném polystyrenu chodit. Mohl by popraskat a tím ztratit své izolační vlastnosti.

Materiály pro zateplení

V dnešní době je na trhu k dostání velké množství zateplovacích materiálů. Nejčastěji se používá sklená nebo minerální vata, ale můžeme zateplovat i celulozou.

Přírodní materiál – kamenná vata

Nehořlavá vlna vyrobená z čediče. Její zvukové i izolační vlastnosti jsou velice kvalitní. Narozdíl od vaty skelné lépe akumuluje teplo a dobře odpuzuje vodu. Pokud by neodpozovala, začala by se tvořit plíseň.

Skelná vata

Velice dobře izoluje teplo i akustiku. Dokonale odpuzuje vlhkost a má vysokou paropropustnou vlastnost. K jejím vynikajícím vlastnostem patří i skvělá pružnost, odolnost proti nechtěným škůdcům a dokonce odolává i chemii.

Zateplovací materiál celuloza

Recyklát z novinového papíru, takže jde vlastně o ekologický materiál. Její nejlepší vlastností je váha. Je mnohem lehčí než předešlé dvě vaty. Aplikuje se do dutin a škvír za pomoci foukání. Jediný nedostatek, který má celuloza je, že je hořlavá a nehodí se do vlhkých prostor.

Velice důležité je mít správně zvolenou stropní  konstrukci, aby se nepoškodila a vydržela dlouhá léta. Nezapomeňte si také pěkně omítnout zdi, i když je to jen na půdě 🙂

Kateřina Radová